Subota, 10 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Davor Dragičević. Foto: BIRN BiH

Branislav Borenović je svjedočio na okolnosti izvještaja Anketnog odbora Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) koji se 2018. godine bavio okolnostima i istraživanjem načina stradanja Davida Dragičevića. On je, na upit advokata Dragana Tolimira, rekao da je Anketni odbor saslušao sedam funkcionera Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) i drugih institucija, te da je zaključeno da su opravdani zahtjevi porodice i javnosti da bude otkrivena prava istina u slučaju stradanja Davida Dragičevića.

“Zaključak je bio da imamo osnov sumnje da je bilo ubistvo i mnogo propusta u radu relevantnih pravosudnih i policijskih organa, te da se treba utvrditi njihova odgovornost“, rekao je Branislav Borenović koji je bio predsjednik Anketnog odbora kao poslanik u NSRS-a.

Borenović je naveo i da je nakon rada postojalo uvjerenje među članovima Anketnog odbora da je postojala namjera da se slučaj stradanja Dragičevića zataška.

Punomoćnik tužioca, Bojan Mikanović, pitao je Borenovića šta su, prema zaključku Anketnog odbora, Lukač, Ćulum i Ilić trebali preduzeti, a nisu i gdje su, prema njegovom mišljenju, pogriješili.

“Bilo je propusta odgovornih ljudi iz MUP-a RS-a. To je bio jedan od zaključaka Anketnog odbora. Njih trojica su u to vrijeme bili na ključnim pozicijama u MUP-u“, rekao je Borenović.

Dragan Lukač, koji je u vrijeme stradanja mladića iz Banjaluke bio ministar unutrašnjih poslova, Darko Ćulum, u isto vrijeme direktor Policije RS-a, i Darko Ilić, tada načelnik Uprave za organizovani i teški kriminalitet, tužili su Davida Dragičevića, oca ubijenog Davida, za klevetu. U zajedničkoj tužbi koju su podnijeli 2018. godine, njih trojica od oca ubijenog Davida Dragičevića po osnovu nadoknade zbog klevete traže ukupan iznos od 24.000 konvertibilnih maraka – svaki po 8.000 KM.

Oni su Dragičevića tužili zbog govora koje je on u nekoliko navrata držao na Trgu Krajine u Banjaluci, gdje su održavani skupovi “Pravde za Davida” pod njegovim vodstvom, u kojima ih je, navodi se u tužbi, prozvao da su “saučesnici u ubistvu njegovog sina”.

Na današnjem ročištu je u svojstvu svjedoka pozvan i Đorđe Rađen, vlasnik kuće koju je u noći nestanka, prema prvim tvrdnjama policije, opljačkao David Dragičević. On je, jer mu Zakon o parničnom postupku RS-a to omogućava, odbio svjedočenje zbog moguće samoinkriminacije jer je osumnjičen u predmetu David Dragičević, koji je Državno tužilaštvo preuzelo u aprilu prošle godine.

Tijelo Davida Dragičevića pronađeno je 24. marta 2018. godine na ušću rijeke Crkvene u Vrbas u centru Banjaluke. Prvobitna istraga utvrdila je da je smrt nastupila utapanjem bez elemenata krivičnog djela. U junu 2018. godine Okružno javno tužilaštvo Banjaluka donijelo je naredbu o sprovođenju istrage protiv N.N. lica zbog ubistva Davida Dragičevića.

Nastavak suđenja zakazan je za 19. januar.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve