Na području Prijedora uhapšeno šest osoba osumnjičenih za ratni zločin
Logor “Keraterm” Prijedor. Foto: BIRN BiH
Osumnjičeni se terete da su za vrijeme širokog i sistematičnog napada usmjerenog na civilno stanovništvo bošnjačke i hrvatske nacionalnosti na području Prijedora 1992. godine, u svojstvu pripadnika Vojske Republike Srpske, vršili progon na diskriminatorskoj osnovi, po nacionalnoj, političkoj i vjerskoj pripadnosti i u okviru toga činili krivična djela ubistava, mučenja, prisilnog preseljenja i deportacije, saopšteno je iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Iz Tužilaštva BiH navode kako su “osumnjičeni bili dio sistema logora ‘Trnopolje’, ‘Keraterm’ i ‘Omarska’, osnovanih na području Prijedora tokom 1992. godine od strane Kriznog štaba, u koje su nezakonito zatvarani muškarci, žene, djeca i starije osobe bošnjačke i hrvatske nacionalnosti, njih više od trideset hiljada”, i u kojima su, s ciljem progona, bili podvrgavani trijaži, mučenju, silovanju i seksualnom i drugom zlostavljanju, ubistvima i deportaciji.
“To je za posljedicu imalo sistemska silovanja više desetina žena i djevojčica u logorima ‘Trnopolje’ i ‘Omarska’, više stotina ubistava zatočenih civila i progon preko 90 posto nesrpskog stanovništva sa područja opštine Prijedor”, navodi se u saopštenju Tužilaštva BiH i dodaje kako su osumnjičeni svojim ulogama pomagali i doprinijeli održavanju tog sistema ili direktno vršili pojedina nečovječna djela prema zatočenim civilima.
U saopštenju stoji kako se osumnjičeni terete za silovanje najmanje 15 žena, među kojime su bile dvije maloljetne osobe, koje su od posljedica silovanja i seksualnog zlostavljanja preminule.
“Od posljedica mučenja, zlostavljanja i premlaćivanja 21 zatvorenik je preminuo, a više desetina zatvorenika iz logora odvedeno je u nepoznatom pravcu, od kada im se gubi svaki trag i čija tijela do danas nisu pronađena”, navode iz Tužilaštva i dodaju kako su osumnjičeni, koji su lišeni slobode, obnašali različite dužnosti u okviru prijedorskih logora.
Oni će u zakonskom roku biti predati postupajućem tužiocu, koji će ih ispitati i donijeti odluku o daljnjim aktivnostima.