Suđenje

Čaušević tražio izuzeće Vijeća Suda BiH

9. Decembra 2022.14:47
Pretres pred Apelacionim vijećem Državnog suda protiv optuženog Kemala Čauševića, kojem je trebalo početi ponovno suđenje zbog pranja novca, nije održan jer je optuženi Čaušević tražio izuzeće članova Vijeća, navodeći da su sudije Hilmo Vučinić i Redžib Begić pristrasni.
Čaušević
Kemal Čaušević. Foto: BIRN BiH

Predsjedavajući Apelacionog vijeća Suda BiH, Hilmo Vučinić, rekao je da optuženi ima pravo tražiti izuzeće, ali da su razlozi koje je naveo već odranije poznati te mu nije bilo jasno zbog čega je takav zahtjev stigao sat vremena prije početka ročišta.

Optuženi Čaušević objasnio je to na način da nije znao šta se nalazi u presudi Apelacionog vijeća jer je istu, kako je rekao dobio tek u oktobru.

“Vi ste donijeli presudu iz koje sam vidio da ste pristrasni. Nisam to zaslužio, nisam znao da se nećete osvrnuti ni na jedan moj žalbeni zahtjev“, rekao je Čaušević.

Apelaciono vijeće Državnog suda je nekadašnjem direktoru Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (UIO BiH) Kemalu Čauševiću kaznu za primanje dara pri uvozu tekstila povećalo na pet i po godina zatvora, ali je ukinulo osuđujući dio presude za pranje novca i odredilo novo suđenje.

Apelaciono vijeće je potvrdilo i dvije godine zatvora Anesu Sadikoviću zbog davanja dara pri uvozu tekstila.

Kako su naveli iz Suda BiH, potvrđen je i dio presude kojim je Čaušević oslobođen optužbe za zloupotrebu položaja, odnosno da je nakon tendera za vršenje usluga štampanja poreskih markica na vrijednosnom papiru prekoračio svoja ovlaštenja i pravnom licu “Glas srpski – Grafika a.d. Banja Luka” pribavio protivpravnu imovinsku korist od 200.000 KM.

“Žalba Tužilaštva u odnosu na oslobađajući dio je odbijena kao neosnovana i prvostepena presuda je u navedenom dijelu potvrđena”, saopćeno je iz Suda BiH.

Prvostepenom presudom od 27. maja 2021. godine Čaušević je proglašen krivim što je 2007. stupio u kontakt sa uvoznicima tekstila Sedinetom Karićem i Sadikovićem te im obećao povlašteni status prilikom uvoza u vidu smanjenja iznosa za carinjenje, bez detaljnih pregleda, i priznavanja faktura s netačnim podacima, tražeći da mu kao protuuslugu daju iznos od 1.000 KM po uvezenom kamionu, što su njih dvojica pristali i davali mu novac u Sarajevu i Banjoj Luci.

U toj presudi se navodi da je Čaušević od 2007. do februara 2011. primio iznos ne manji od 1,7 miliona KM, od čega je Sadiković dao 1.297.000 KM, a Karić oko 425.000 KM.

Karić je bio optužen u ovom predmetu, ali je na samom početku osuđen na godinu zatvora za davanje dara i drugih oblika koristi po sporazumu o priznanju krivnje sklopljenim s Tužilaštvom BiH.

Ovom presudom, Čaušević je bio osuđen  jer je novac za koji je znao da je pribavljen izvršenjem krivičnog djela iskoristio za kupovinu nekretnina, odnosno stanova, poslovnih prostora i njiva, u iznosu većem od milion KM, koji se od njega oduzimaju kao protivpravno pribavljena imovinska korist, ali je ovaj dio presude ukinut i pretres će biti održan pred Apelacionim vijećem.

Čaušević je za krivično djelo “primanje dara” osuđen na četiri godine, a za pranje novca na šest, te mu je bila izrečena jedinstvena kazna od devet godina zatvora.

Apelaciono vijeće mu je kaznu za primanje dara sa četiri povećalo na pet i po godina.

Zahtjev koji je optuženi Kemal Čaušević uputio Sudu Bosne i Hercegovine bit će razmatran, te će odluka biti donesena naknadno.

Pored toga, Čaušević je uputio i zhatjev da se ovaj predmet ustupi drugom sudu koji je nadležan.

Selma Boračić Mršo