Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Držeći papire sa imenima i godinama starosti ubijenih žena tokom rata, lokalne aktivistkinje u Prijedoru obilježile su danas nezvanični Dan sjećanja na žene ubijene u ratu u BiH.

Prema riječima aktivista, tokom 1992-95. godine u Prijedoru je ubijeno 266 žena, uključujući deset djevojčica. Njih 84 još uvijek se vode kao nestale.

Branko Ćulibrk iz Centra za mlade Kvart, jednog od organizatora obilježavanja, rekao je da je današnja komemoracija dio pokušaja suočavanja s prošlošću.

„Način na koji se odnosimo prema prošlosti je način na koji ćemo gledati u budućnost“, rekao je Ćulibrk za BIRN.

„Prema podacima Bosanske knjige mrtvih, u ratu u BiH ubijena je 9.901 žena, što čini 10,31 posto od ukupnog broja stradalih u ratu i 25 procenata civilnih žrtava rata”, navodi se u saopštenju grupe Mir sa ženskim licem.

Inicijative za proglašenje 8. decembra zvaničnim Danom sjećanja na žene ubijene u ratu u BiH upućivane su u parlament u dva navrata, 2014. i 2016. godine, ali one do sada nisu dobile institucionalnu podršku.

Kao dio godišnje globalne kampanje 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, 8. decembar je obilježen i u 11 drugih gradova u BiH.


Učesnici su držali papire na kojima su bila ispisana imena i godine starosti žena žrtava rata. Foto: Centar za mlade Kvart.


Foto: Centar za mlade Kvart.


Foto: Centar za mlade Kvart.


Foto: Centar za mlade Kvart.


Foto: Centar za mlade Kvart.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.