Nedjelja, 20 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Ilustracija. Foto: ICMP

U razgovoru za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) glasnogovornica Instituta Emza Fazlić je pojasnila da se radilo o izrazito nepristupačnom terenu, na kojem su posmrtni ostaci pronađeni na površini.

Iz Državnog tužilaštva su saopćili da su u realizaciji procesa ekshumacije, kojom je, po nalogu i uz nadzor postupajućeg tužioca, koordinisao istražilac Odjela za ratne zločine, učestvovali i doktor sudske medicine, predstavnici Instituta, radnici Komemorativnog centra Tuzla, kao i policijski službenici Policijske stanice Srebrenica, koji su osiguravali lokaciju.

Fazlić je dodala da su ekshumaciji prisustvovali i službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), te da su posmrtni ostaci pronađeni upravo uz pomoć informacija SIPA-e i članova porodica nestalih osoba.

Posmrtni ostaci najmanje jedne osobe, kako su naveli iz Tužilaštva, upućeni su u Komemorativni centar Tuzla radi daljnje sudsko-medicinske obrade i utvrđivanja identiteta putem DNK analize.

Prema podacima Instituta, još uvijek se traga za više od 1.000 osoba stradalih u genocidu počinjenom 1995. godine, dok se na području cijele BiH traga ukupno za više od 7.000 osoba.

 

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu