Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Aleksandar Džombić ispred Okružnog suda u Banjauci. Foto: BIRN BiH

Advokat Zoran Bubić, Džombićev branilac, predočio je Sudskom vijeću više od 30 različitih dokumenata koji su u vezi sa davanjem kredita Investiciono-razvojne banke (IRB) preduzeću “Energolinija” iz Zvornika.

Kako je rekao Bubić, ovo vjerovatno nije konačan spisak materijalnih dokaza i tražio je od Okružnog suda u Banjaluci da pošalje dopise Vrhovnom sudu u Banjaluci, kao i Privrednom sudu u Bijeljini, kojim bi tražio spise u vezi sa pomenutim preduzećima.

Među dokazima su ugovori između Evropske investicione banke (EIB) i BiH, dopisi i mail prepiska između predstavnika EIB-a i IRB-a.

Republičko javno tužilaštvo RS-a optužnicom tereti Aleksandra Džombića da je izvršio krivično djelo “zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja”, zbog kredita od 19,4 miliona konvertibilnih maraka (KM ) koji je preko Investiciono-razvojne banke RS-a odobren zvorničkoj firmi “Energolinija”.

Takođe, Odbrana Džombića je predložila i zaključke Vlade Republike Srpske, odluke Kreditnog odbora IRB-a o kreditu, kao i dopise “Energolinije” i “Alumine”.

Bubić je rekao i da Odbrani nisu dostupni neki dokazni materijali, pa je tražio od Suda da i od IRB-a traži Statut koji je bio na snazi u vrijeme dodjele kredita, kao i pravila plasmana kredita.

Tužilac Radenko Janković nije se protivio izvođenju i legalnosti materijalnih dokaza, kao ni spisku svjedoka koje je Odbrana pozvala.

Suđenje Džombiću nastavlja se 18. oktobra, kada će početi saslušavanje svjedoka Odbrane.

Povezane vijesti
Saznajte više
Detektor – Magazin: Sirijci traže iskustva BiH dok počinju dugi put traganja za nestalim
Ovog mjeseca putujemo u Siriju gdje se nakon pada režima Bašara al Asada traga za najmanje 150.000 nestalih. Nove vlasti u ovoj zemlji nadaju se da će im istražitelji iz Bosne i Hercegovine pomoći da ubrzaju traženje. Naš novinar donosi priču o ljudima koji tragaju za nestalim ali i Sirijcima koji žive u Bosni i Hercegovini i spremaju se na put u domovinu da traže nestale članove porodice.
Milomir Marić u Banjoj Luci umanjivao zločine u prijedorskim logorima
Milomir Marić, srbijanski novinar i voditelj Happy televizije, izjavio je na tribini u Banjoj Luci da su logori u okolini Prijedora – čije je postojanje utvrđeno u više haških presuda – bili stovarišta, odnosno građevinski objekti oko kojih nije bila bodljikava žica, a jednog od bivših logoraša je uporedio s medvjedom iz cirkusa.
Mihajlović: Nalaz o finansijama daktilografkinje
PTSP u BiH