Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

 

Sirijski vojnici hodaju kroz uništene dijelove u južnom Damasku. Foto: EPA

Uprava za finansijsko obavještavanje Sjeverne Makedonije saopštila je da je Vlada stavila na crnu listu 15 islamističkih ekstremista odlukom donesenom 13. septembra, a na temelju zakona “protiv terorizma i širenja oružja za masovno uništenje i njihovog finansiranja”.

Prema toj odluci, koja je objavljena i u Službenom listu, toj petnaestorici je zabranjeno posjedovanje, prenos ili prenamjena bilo kakve imovine, direktno ili indirektno. Također im je zabranjeno uspostavljanje ili produženje bilo kakvih radnih ili poslovnih odnosa.

Odluka obavezuje sve finansijske institucije u toj zemlji, kao i državni katastar, da zamrznu svu njihovu postojeću imovinu.

Deset od tih 15 osoba ima mjesto prebivališta u glavnom gradu – Skoplju, dvoje je iz Kumanova, dvoje iz Gostivara, te jedno iz Struge. Većina su mlađi od 30 godina.

Vjeruje se da se svi nalaze izvan zemlje, a Sjeverna Makedonija je izdala naloge za njihovo hapšenje.

Sjeverna Makedonija je zabranila učešće u stranim oružanim formacijama 2014. godine, usljed izvještaja da se njeni građani bore u sirijskom sukobu. Učinila je to krivično djelo kažnjivim zatvorskom kaznom do pet godina i uvela oštrije mjere kako bi ograničila finansiranje ovih grupa.

Prema Državnom koordinacionom tijelu za prevenciju nasilnog ekstremizma i borbu protiv terorizma Sjeverne Makedonije, ta zemlja je identificirala preko 150 osoba koje su učestvovale u borbama u Iraku i Siriji. Vjeruje se da je njih 35 tamo i umrlo.

Mnogi su se u međuvremenu vratili kući, a neki su osuđeni na zatvorske kazne.

Najpoznatiji slučaj kodnog imena “Ćelija”, u kojem je 11 osoba osuđeno na zatvorske kazne tokom 2016. godine, odnosio se na grupu proglašenu krivom za regrutiranje ljudi za borbu u Iraku i Siriji i učešće u stranim paravojnim snagama.

Najčitanije
Saznajte više
Illustracija: Sanja Pantić/BIRN
Kosovski bluz deradikalizacije: Hvatanje koraka s povratnicima iz Islamske države
Za jednu malu zemlju, Kosovo je poslalo mnogo građana u kalifat. Preživjeli su se vratili u zatvore, programe reintegracije i prepirke oko marama u učionicama.
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Sud u Podgorici ukinuo pritvor optuženom za ratne zločine
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva