Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Kantonalni sud u Bihaću. Foto: BIRN BiH

Ćejvanović, koji se nalazi na području Sjedinjenih Američkih Država, tereti se da je 19. jula 1995. godine u jutarnjim satima, u naselju Johovica u općini Velika Kladuša, zajedno s drugim pripadnicima jedinice “Jastrebovi”, u podrumu kuće nepoznatog vlasnika zarobio pripadnike Petog korpusa Armije BiH, među kojima su bili pripadnici 517. brigade, koji su, razoružani i podignutih ruku, odvedeni na sprat kuće, nakon čega je došlo do pretresanja zarobljenika.

Prema navodima optužnice, kada su kod zatvorenika J.Z. pronađeni papirići sa evidencijama veze, optuženi Ćejvanović je, u namjeri da ga ubije, u njega ispucao više metaka iz vatrenog oružja, nanijevši mu strijelne povrede, od kojih je preminuo na licu mjesta. Potom je, kako se navodi, zajedno s drugim pripadnicima svoje jedinice, fizički zlostavljao dva zarobljenika – udarajući ih nogama, šakama, kundacima i cijevima pušaka po cijelom tijelu.

“Osnovano se sumnja da je optuženi za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini i oružanog sukoba između pripadnika Petoga korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) i Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadne Bosne (NOAPZB), u svojstvu pripadnika vojne jedinice ‘Jastrebovi’ pri NOAPZB-u, postupao suprotno pravilima međunarodnog humanitarnog prava, kršeći odredbe o postupanju s ratnim zarobljenicima”, navodi se u saopćenju Kantonalnog tužilaštva USK-a.

Kantonalni sud u Bihaću optužnicu je potvrdio 22. septembra, ali je saopćenje izdato danas.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.