Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Zijad Mutap i drugi Zijad Mutap i ostali. Foto: Sud BiH

Amina Ruždić, tužiteljica Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu, kazala je da je pomagala kolegi Merisu Ćati kada je vodio istragu o stradanju Memića. Navela je da je s Ćatom sjedila u istoj kancelariji i da je u toj istrazi preduzimala određene radnje kada bi on bio odsutan.

“Istragu je od početka vodio Ćato. Ja sam za njega potpisivala neki dopis, jer su se hitno poduzimale radnje”, rekla je Ruždić.

Svjedokinja je kazala da je potpisala naredbu za neurološko vještačenje Alise Ramić dok je Ćato bio na bolovanju. Ruždić je napomenula da je ranije bilo obavljeno vještačenje, koje “nije dalo rezultate”.

“Glavna tužiteljica je insistirala da se sve radnje poduzimaju hitno. Ona je mene zadužila da kontaktiram vještaka… S njim sam razgovarala”, izjavila je svjedokinja.

Potvrdila je da joj je Burzić rekla kojeg vještaka da kontaktira, a da joj je on sugerisao da angažuju još dva stručnjaka. Kazala je i da je po nalogu Burzić prisustvovala nekim ročištima na suđenju koje je vođeno pred Kantonalnim sudom u Sarajevu.

Ona je Odbrani potvrdila da joj je poznato da je u okviru tog vještačenja bilo potrebno obaviti magnetnu rezonancu. Objasnila je da je uobičajeno da se u Tužilaštvu zamijeni kolega na ročištu ili kada je potrebno preduzeti hitne radnje.

Za prikrivanje dokaza sudi se Zijadu Mutapu, njegovoj kćerki Alisi Ramić (ranije Mutap), tadašnjem šefu Odsjeka za saobraćajne istrage Hasanu Dupovcu, policajcu Josipu Bariću i radniku hotela Muameru Ožegoviću.

Na ročištu je bilo riječi i o nalazu vještaka oduzetih mobilnih telefona, od čega se za sada odustalo jer Tužilaštvo u optužnici nije navelo imena vještaka koji su to radili.

Tužilac Dubravko Čampara je rekao da Irhad Kos obavlja ova vještačenja za Tužilaštvo u najvećem broju slučajeva, ali da su sada to uradili drugi vještaci. On je potvrdio da Tužilaštvo do potvrđivanja optužnice nije bilo dobilo nalaz vještaka.

“To znači da ste podigli optužnicu prije okončanja istrage. Nažalost, optužnica je potvrđena bez ovako važnog dokaza”, prokomentarisao je sudija Branko Perić.

Branilac Kadrija Kolić je rekao da već pola godine od Tužilaštva traži naredbu za vještačenje telefona. Tužilac Čampara pozvao je Odbrane da dođu u Tužilaštvo i uzmu sve dokaze koji im trebaju, navodeći da ništa ne kriju.

Braniteljica Nina Kisić je kazala da nisu dobili tri neurološka vještačenja i da izgleda da Tužilaštvo neke dokaze neće sada uložiti već da će ih predložiti u dopuni dokaznog postupka. Prema riječima Kolića i Kisić, takvi postupci predstavljaju zloupotrebe i procesne prevare.

Suđenje se nastavlja 6. oktobra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Detektor – Magazin: Sirijci traže iskustva BiH dok počinju dugi put traganja za nestalim
Ovog mjeseca putujemo u Siriju gdje se nakon pada režima Bašara al Asada traga za najmanje 150.000 nestalih. Nove vlasti u ovoj zemlji nadaju se da će im istražitelji iz Bosne i Hercegovine pomoći da ubrzaju traženje. Naš novinar donosi priču o ljudima koji tragaju za nestalim ali i Sirijcima koji žive u Bosni i Hercegovini i spremaju se na put u domovinu da traže nestale članove porodice.
Milomir Marić u Banjoj Luci umanjivao zločine u prijedorskim logorima
Milomir Marić, srbijanski novinar i voditelj Happy televizije, izjavio je na tribini u Banjoj Luci da su logori u okolini Prijedora – čije je postojanje utvrđeno u više haških presuda – bili stovarišta, odnosno građevinski objekti oko kojih nije bila bodljikava žica, a jednog od bivših logoraša je uporedio s medvjedom iz cirkusa.
Mihajlović: Nalaz o finansijama daktilografkinje
PTSP u BiH