Srijeda, 2 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Izmjene Zakona o VSTV-u odnosno novi Zakon jeste jedan od četiri koja Bosna i Hercegovina treba usvojiti u što skorijem roku, kao način ispunjavanja nekih od najvažnijih dijelova 14 prioriteta iz mišljenja Evropske komisije o uslovima za otvaranje pregovora za pridruživanje Uniji.

U videu Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) možete saznati kako se odvijao proces izmjene Zakona o VSTV-u, razlozima i potrebama za njegovo usvajanje, promjenama koje bi on donio po povjerenje građana u bh. pravosuđe i razlozima zašto se još uvijek čeka na njegovo usvajanje.

Nakon niza reformi pravosuđa u BiH, u 2004. godini je u Parlamentu BiH donesen Zakon o VSTV-u. Vijeće je zamišljeno kao krovna državna pravosudna institucija kojoj su osnovne funkcije imenovanje i razrješenje sudija i tužilaca, te utvrđivanje njihove disciplinske odgovornosti.

Nakon skoro dvije decenije od formiranja ove institucije, njoj je potrebna reforma koja se odnosi na poboljšanje procesa imenovanja sudija i tužilaca, veću transparentnost rada i bolje definisanje sukoba interesa te unapređenje disciplinskih postupaka i kazni.

Uz ove, kao jedan od najvećih prioriteta izdvaja se formiranje rigoroznog sistema provjere integriteta kroz ispitivanje imovine, što se pokušalo riješiti uvođenjem pravilnika 2018. godine prema kojem su sudije i tužioci dužni dostavljati na provjeru svoje finansijske izvještaje, ali su napori propali zbog proceduralnih prepreka. Zbog neuspostavljanja sistema provjere imovine sudija i tužilaca, Evropska unija je u julu 2020. godine upozorila Vijeće da će prekinuti finansiranje ukoliko ne riješe ovo pitanje.

Novom odlukom je formiran poseban Odjel za integritet, čiji je zadatak da provjerava imovinske kartone kako bi se iz pravosuđa odstranili sudije i tužioci koji su korupcijom došli do dodatne imovine. Ali dvije godine od početka rada Odjela, ispostavilo se da nije dovoljno da VSTV izmijeni Pravilnik, već je za uspostavljanje Odjela potrebno izmijeniti Zakon o VSTV-u.

Ali izmjene su na dugom čekanju.

BIRN BiH – Objašnjava serijal je videa u kojima dajemo jednostavna objašnjenja za komplikovane društvene procese i promjene.

Najčitanije
Saznajte više
Dodik smrt povratnice u Lukavcu koristi za širenje straha ali može li biti kažnjen?
Nakon brzopletih izvještaja u medijima o smrti povratnice kod Lukavca, Milorad Dodik požurio je da prije zvanične istrage optuži političare u Sarajevu za “ubistvo” starice, uplaši Srbe da su sigurni samo u Republici Srpskoj i sam potakne osjećaje mržnje dok druge optužuje za to. Ali može li on odgovarati za objavu koja je uznemirila građane?
Detektor Fact check: Dodikove tvrdnje pred 30. godišnjicu genocida ponovo u suprotnosti utvrđenim činjenicama
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, na konferenciji za medije je izjavio da nikad nije dokazano da je na području Srebrenice “ubijeno 8.000 ljudi i da nisu svi ubijeni od 11. do 18. jula 1995. već i godinama ranije“, što je u suprotnosti sa činjenicama koje su sudska vijeća u Haškom tribunalu utvrdila u više pravosnažnih presuda.