Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Goran Salihović. Foto: BIRN BiH

Tužilaštvo je na početku ročišta navelo da je uložilo devet registratora u sudski spis, nakon čega je nastavilo s ulaganjem materijalnih dokaza.

Na uloženu ovjerenu fotokopiju fakture i računa iz “Karkina” iz 2013. godine u iznosu od 387,50 konvertibilnih maraka (KM) te Odluku Tužilaštva BiH o odobravanju troškova reprezentacije, Salihović je kazao da “bi bilo dobro da znaju šta se ovim računom dokazuje”.

Tužilaštvo je, između ostalog, uložilo ovjerenu kopiju računa Hotela “Termag” Jahorina u iznosu od 875 KM uz Odluku Tužilaštva o odobravanju troškova, nakon čega je optuženi upitao: “Kako vi možete zaključiti šta sam ja ovdje lično popio?”, dodavši da postoji odluka da je bila delegacija iz Srbije i Hrvatske.

Optuženi Salihović je za većinu uloženih fotokopija računa naveo da one ne mogu poslužiti kao dokazi, istakavši da nijedan račun ne glasi na njega.

“Ovjerenu fotokopiju može izvršiti samo onaj ko je izdao račun”, rekao je Salihović.

Nakon ulaganja ovjerene fotokopije računa iz “Pivnice HS” Sarajevo u iznosu od 410 KM, Salihović je kazao da se iz ovoga računa “ne vidi ništa” te upitao Tužilaštvo na koji način dokazuje da je on bio tamo.

Na uloženu fotokopiju računa Hotela “Radon Plaza” u iznosu od 778 KM te ovjerenu fotokopiju Tužilaštva o odobravanju sredstava, Salihovićev branilac Rifat Konjić je rekao da “imaju imena ljudi na koje je to potrošeno”.

“Nije primjereno da se ovo stavlja na teret”, kazao je branilac Konjić.

Salihoviću je na teret stavljeno da je od februara 2013. do 28. septembra 2016. godine iskoristio službeni položaj, postupao suprotno propisima i pribavio korist u iznosu preko 80.000 KM. Prema optužnici, Salihović je bio upoznat s Pravilnikom Vijeća ministara BiH o korištenju sredstava reprezentacije s limitom od 20.000 KM godišnje, ali je svjesno postupao drugačije.

Nastavak ulaganja materijalnih dokaza je zakazan za 10. oktobar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu