Ponedjeljak, 7 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sudnica Suda Bosne i Hercegovine. Foto: BIRN BiH

U iskazu koji je pročitala tužiteljica Edina Hubjer, Zoran Smiljić je izjavio da je u Bosnu i Hercegovinu stigao iz Švicarske 25. maja 2020. godine, kada je stupio u kontakt sa Zoranom Jovanovićem, koji ga je zamolio da u BiH doveze vozilo iz Srbije.

Smiljić je objasnio da je razlog njegovog angažmana bila činjenica da Jovanović zbog tadašnje situacije s koronavirusom nije mogao ući u Republiku Hrvatsku s bh. pasošem, dok je on posjedovao švicarski pasoš.

Ispričao je da je 29. maja 2020. oko 14 sati došao u Šamac, nakon čega su Jovanovićevim vozilom otišli na Granični prelaz (GP) Rača, te su nakon ulaska u Srbiju došli do benzinske pumpe, gdje su ih čekali ključevi od kombija. Dodao je da je tom prilikom došlo i lice za koje je stekao utisak da poznaje Jovanovića odranije.

“Srpska i hrvatska carina nije vršila pregled robe. U Slavonski Šamac sam stigao oko 19 sati. Javio sam Zoranu da će izlaz na terminalu potrajati zbog gužve (…) S lijeve strane GP-a nalazio se Zoran s vozilom”, izjavio je Smiljić u istrazi, dodavši da je na Granični prelaz Šamac graničnom policajcu dao dokumente na uvid.

Kako je pročitala tužiteljica, svjedok je u iskazu rekao da carinik, po njegovom utisku, nije pregledao dokumentaciju te da je on poslije saznao da se radilo o visokoakciznoj robi, koja neće biti ocarinjena.

“Napominjem da sam pružio uslugu prijatelju bez naknade (…) Nakon par dana me kontaktirao i rekao da su nastali problemi oko robe, ali da ja nemam veze s tim”, kazao je svjedok koji je u međuvremenu preminuo.

Odbrane su rekle da bi, u slučaju da je živ, pitale svjedoka da li mu je predočavana fotodokumentacija u vezi s carinicima i ostalim licima te da li je on cariniku, koji nije pregledao dokumentaciju, kazao šta prevozi.

Jovanović je pred Sudom BiH svjedočio u junu ove godine, kada je izjavio da je priznao krivicu i zloupotrijebio povjerenje optuženog Subotića.

Špiro Subotić je optužen da je, u svojstvu službenog lica u institucijama Bosne i Hercegovine, iskorištavanjem položaja i ovlaštenja, odnosno ne izvršivši svoje službene dužnosti, pribavio sebi i drugima korist, te nanio štetu budžetu BiH, primio dar za sebe i drugoga da u okviru svoje funkcije ne izvrši što bi morao izvršiti, odnosno posredovao pri ovakvom podmićivanju.

Ahmeda Beširevića tereti optužnica da je, u svojstvu službenog lica u institucijama BiH, iskorištavanjem položaja i ovlaštenja, odnosno ne izvršivši svoje službene dužnosti, pribavio drugome korist i nanio štetu državnom budžetu.

Na današnjem ročištu Tužilaštvo je uložilo i materijalne dokaze, među kojima su i akti o prevozu robe iz Srbije preko Hrvatske za BiH, kao i naredba o pretresanju pokretnih stvari optuženih i osumnjičenih lica. Među uloženim dokazima je, između ostalog, i fotodokumentacija relevantnih predmeta i događaja.

Nastavak suđenja je zakazan za 10. oktobar.

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima