Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Dragan Radetić ispred Osnovnog suda u Banjoj Luci. FOTO: Birn BiH.

Optužnica tereti Radetića da je, kao advokat i punomoćnik Josipa Ćorića iz Prijedora, prodao imovinu oštećenog vrijednu 160.000 maraka, te da je uz to od njega uzeo još 120.000 maraka.

Branilac optuženog, advokat Dragan Tolimir, rekao je da je optužnica puna manjkavosti, jer činjenični opis ne odgovara opisu kriivčnih djela za koje je njegov branjenik optužen, niti da su prezentovani dokazi Tužilaštva utvrdili krivicu Radetića.

“Krivično djelo ‘zloupotreba povjerenja’ za koje je moj branjenik optužen može se uraditi samo ako on nešto nije učinio po nalogu stranke ili je uradio protivno datim ovlaštenjima”, kazao je Tolimir.

Osvrćući se na drugo djelo koje se stavlja na teret njegovom branjeniku, Tolimir je rekao da nije dokazana prevarna namjera.

“U procesno-pravnom smislu, ovdje optužnica ne postoji i ovaj postupak je bruka. Optužba u svojim dokazima ništa nije dokazala jer su ti dokazi kontradiktorni sa dokazima Odbrane, a i kontradiktorni su i s drugim dokazima optužnice”, kazao je Tolimir.

Tokom iznošenja završne riječi Tolimir se posebno osvrnuo na prethodne navode optužnice da je lažan ugovor između Radetića i oštećenog Josipa Ćorića, te da svjedok Tužilaštva, grafolog Ljubomir Gogić, nije mogao da vrši ekspertizu Ćorićevog potpisa.

“Vještak Ljubomir Gogić je vještak iz grafološke oblasti i nije ovlašten za vještačenje pečata i potpisa”, napomenuo je Tolimir.

On je kroz završnu riječ podsjetio i na druge dokaze koji su izvođeni u predmetu, gdje je, kako je rekao, pobio navode Tužilaštva da oštećeni Ćorić nije znao za postupke u eksproprijaciji zemljišta koje je imao u Prijedoru.

Dragan Radetić je osuđen na dvije godine i šest mjeseci zatvora zbog ovog djela u aprilu 2015. u predmetu koji je protiv njega vođen u Okružnom sudu u Banjaluci, a istom presudom je na tri mjeseca zatvora osuđena Radetićeva punica Jelena Đenadija, na čije ime je Radetić prepisao Ćorićevu imovinu.

Ovu presudu je ukinuo Vrhovni sud Republike Srpske, koji je u odluci naveo da postupak nije trebalo voditi Republičko javno tužilaštvo, već Okružno javno tužilaštvo u Banjaluci, pa je predmet vraćen na novo suđenje u banjalučki Osnovni sud.

Suđenje Radetiću će biti nastavljeno 31. avgusta, kada će Odbrana nastaviti sa iznošenjem završne riječi.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Detektor – Magazin: Sirijci traže iskustva BiH dok počinju dugi put traganja za nestalim
Ovog mjeseca putujemo u Siriju gdje se nakon pada režima Bašara al Asada traga za najmanje 150.000 nestalih. Nove vlasti u ovoj zemlji nadaju se da će im istražitelji iz Bosne i Hercegovine pomoći da ubrzaju traženje. Naš novinar donosi priču o ljudima koji tragaju za nestalim ali i Sirijcima koji žive u Bosni i Hercegovini i spremaju se na put u domovinu da traže nestale članove porodice.
Milomir Marić u Banjoj Luci umanjivao zločine u prijedorskim logorima
Milomir Marić, srbijanski novinar i voditelj Happy televizije, izjavio je na tribini u Banjoj Luci da su logori u okolini Prijedora – čije je postojanje utvrđeno u više haških presuda – bili stovarišta, odnosno građevinski objekti oko kojih nije bila bodljikava žica, a jednog od bivših logoraša je uporedio s medvjedom iz cirkusa.
Mihajlović: Nalaz o finansijama daktilografkinje
PTSP u BiH