Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Spomenik na mestu masovne grobnice Ovčara. Foto: Marko Risović/BIRN.

Husnik, koji je u Srbiji osuđen za učešće u ubistvu oko 200 ljudi na farmi Ovčara kod Vukovara u novembru 1991. godine, izručen je Hrvatskoj 7. jula na odsluženje kazne za drugo krivično delo, potvrdio je juče Županijski sud u Osijeku.

Portparol ovog suda, Miroslav Rožac, kazao je da je Husnik 1997. godine bio osuđen na osam godina zatvora zbog „ratnog zločina protiv civilnog stanovništva, počinjenog na području Vukovara u vreme Domovinskog rata”, ali nije dao detalje zločina.

Husnik se sada nalazi u zatvoru Remetinec u Zagrebu, gde se provodi postupak utvrđivanja gde će pravosnažno osuđena osoba izdržavati kaznu zatvora, dodao je Rožac.

Husnik je od 2003. godine u pritvoru u Srbiji. U novembru 2017. Viši sud u Beogradu osudio ga je na 15 godina zatvora zbog njegove uloge u masakru hrvatskih zarobljenika u Vukovaru u novembru 1991. godine.

Prema beogradskoj presudi, Husnik je bio pripadnik paravojne jedinice “Leva Supoderica” koja je zajedno sa Teritorijalnom odbranom Vukovara učestvovala u ubistvu oko 200 zarobljenika, koji su bili zarobljeni u vukovarskoj bolnici, na poljoprivrednom dobru Ovčara.

Ubistva su počinjena kada je Vukovar, nakon njegove razorne tromesečne opsade, pao u ruke Jugoslovenske narodne armije i srpskih paravojnih snaga.

Sud u Beogradu je utvrdio da je Husnik, zajedno sa ostalima, „formirao vodove za streljanje i otvarao vatru iz vatrenog oružja“ na žrtve ispred prethodno iskopane rupe, u kojoj su tela potom zakopana.

Husnik, rođen u Vukovaru, u početku je bio pripadnik Teritorijalne odbrane Borovog Sela, a u novembru 1991. pridružio se jedinici “Leva Supoderica”.

On je 1992. godine promenio ime u Ivan Atanasijević, ali posle rata je vratio staro.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.