Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Vijeće Evrope. Foto: Vijeće Evrope

Prema podacima iz 2020. godine, kada je usvojen posljednji izvještaj o usklađenosti za BiH, djelomično je provedeno 69,6 posto od 23 preporuke koje je GRECO predložio, dok 30,4 posto preporuka nije provedeno, navodi se u Godišnjem izvještaju GRECO-a.

Nijedna od preporuka nije u potpunosti provedena, navodi se u prikazanim statističkim podacima.

Prema njima, od 23 preporuke ukupno, sedam se odnosilo na članove parlamenta, dok se po osam odnosilo na sudije i tužioce.

Prema pojedinačnim podacima, članovi parlamenta djelomično su realizirali više od 85 posto preporuka, dok su sudije i tužioci djelomično realizirali 62,5 posto preporuka.

Prema ranijem izvještaju četvrtog kruga evaluacije koji je dio Drugog izvještaja o usklađenosti BiH, država nije provela nijednu od 15 preporuka na zadovoljavajući način, pri čemu je ocijenjeno da je nivo usklađenosti s preporukama “globalno nezadovoljavajući”.

Potpuno neprovedene preporuke su se odnosile na pravosudni sistem prema kojima je trebalo ojačati ulogu Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) u zaštiti nosilaca pravosudnih funkcija u sudovima i tužilaštvima od neprimjerenih utjecaja, usvojiti izmjene i dopune Zakona o VSTV-u, te provesti budžetsku i kadrovsku analizu u odnosu na zaostale predmete.

Peti krug evaluacije koji je u toku, posvećen je prevenciji korupcije i promicanju integriteta u vlasti i agencijama za provedbu zakona.

“Tijela za provedbu zakona su kamen temeljac u borbi protiv korupcije i njihov integritet je nužan”, navodi se u Izvještaju, te dodaje da iskustvo pokazuje da specifični faktori koji se odnose na rad ovih tijela zahtijevaju posebnu pažnju.

Većina država, prema Izvještaju, postigla je napredak u izradi novih Kodeksa ponašanja za članove parlamenta i u pripremi su izrade zakona vezanih za sukob interesa i finansijske izvještaje.

“Uz ograničene iznimke, GRECO je primijetio da većina predloženih zakona još nije usvojena i da praktične mjere potrebne za njihovu provedbu još uvijek nisu u potpunosti operativne. Neke države članice navele su da su razvoj takvih zakonodavnih i institucionalnih promjena otežale posebne okolnosti, ponajviše pandemija COVID-19”, navedeno je.

Prijedlog zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH ranije nisu usvojeni u parlamentu, o čemu je Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) pisala.

Prema izvještaju GRECO-a, države članice postigle su napredak u odnosu na preporuke koje se odnose na pravosudnu zajednicu, a tiču se objava finansijskih izvještaja te sukoba interesa. Preporukama ovog tijela, potrebno je povećati transparentnost i odgovornost institucija.

“Povjerenje javnosti je u nekim slučajevima u posljednje vrijeme testirano do krajnjih granica jer se korupcijski skandali redovito pojavljuju u medijima. Javnost ima pravo znati tko utječe na političke odluke. Pristup ovoj vrsti informacija trebao bi biti jednostavan i brz. Vlade bi trebale usvojiti detaljna pravila za sprečavanje rizika od korupcije”, kazao je predsjednik GRECO-a Marin Mrčela.

 

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve