Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Okružni sud u Banjoj Luci. Foto: BIRN BiH

Presudom Okružnog suda u Banjoj Luci navodi se da je utvrđeno kako je Hadžibegović uzeo 3.500 eura od Senada Zejnića kako bi ubrzao istragu protiv osoba koje su od njegovog sina iznuđivale novac.

Uz zatvorsku kaznu, Sud je Hadžibegoviću odredio i mjere kojim mu se zabranjuje rad u sudovima i tužilaštvima, te da ne može biti na rukovodećim položajima u javnim preduzećima, institucijama i organima lokalne samouprave. Sudsko vijeće, kojim je predsjedavao sudija Branimir Jukić, dodalo je i da se u te mjere zabrane ne odnosi vrijeme provedeno u pritvoru.

U presudi se navodi i da je Hadžibegović obavezan da u budžet Republike Srpske uplati 500 eura koje je uzeo od Senada Zejnića. Prema riječima sudije Jukića, taj novac neće biti vraćen Zejniću jer je i on davanjem mita počinio krivično djelo. Osim ovoga, Hadžibegović je dužan i da plati troškove u iznosu od 400 konvertibilnih maraka (KM) sudskog paušala.

U obrazloženju presude, sudija je naveo “da je utvrđeno da je Tarik Hadžibegović više puta komunicirao telefonom sa Senadom Zejnićem, kao i da se sastajao sa njim zbog istrage u predmetu koji se vodio protiv Nikole Bajića iz Banje Luke, a koji je osumnjičen da je od Zejnićevog sina iznuđivao novac”.

On je, kako se navodi, Zejniću prenosio informacije o toku istrage i preduzetim radnjama, a zatim tražio od njega novac da bi nastavio istragu i predmet ne bi završio u ladici. Nakon toga, Zejnić je cijeli slučaj prijavio policiji, postao saradnik informator, te predao Hadžibegoviću obilježen novac, koji je kasnije tokom hapšenja kod njega i pronađen. Uz 3.500 KM, Hadžibegović je od Zejnića tražio i dvije tegle čokoladnog namaza Nutella.

Riječ je o prvostepenoj presudi na koju postoji mogućnost žalbe.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Detektor – Magazin: Sirijci traže iskustva BiH dok počinju dugi put traganja za nestalim
Ovog mjeseca putujemo u Siriju gdje se nakon pada režima Bašara al Asada traga za najmanje 150.000 nestalih. Nove vlasti u ovoj zemlji nadaju se da će im istražitelji iz Bosne i Hercegovine pomoći da ubrzaju traženje. Naš novinar donosi priču o ljudima koji tragaju za nestalim ali i Sirijcima koji žive u Bosni i Hercegovini i spremaju se na put u domovinu da traže nestale članove porodice.
Milomir Marić u Banjoj Luci umanjivao zločine u prijedorskim logorima
Milomir Marić, srbijanski novinar i voditelj Happy televizije, izjavio je na tribini u Banjoj Luci da su logori u okolini Prijedora – čije je postojanje utvrđeno u više haških presuda – bili stovarišta, odnosno građevinski objekti oko kojih nije bila bodljikava žica, a jednog od bivših logoraša je uporedio s medvjedom iz cirkusa.
Mihajlović: Nalaz o finansijama daktilografkinje
PTSP u BiH