Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

“Bio je zatvoren u policijskoj stanici i poslije je premješten ovdje u Lovački dom u Mostini. Tog kobnog dana desilo se to stravično ubistvo ljudi, svih tih naših sugrađana ovdje u ovom domu”, priča Šišić, dodajući da je njen brat bio najljepša, najljupkija, najpoštenija osoba, sa puno ljubavi prema svojoj porodici i prema svim sugrađanima.

Na obilježavanju godišnjice zločina u Mostini, Hatidža se obratila prisutnima u ime porodica žrtava i istakla da ovaj zločin nikada ne smije biti zaboravljen, te poslala poruku budućim generacijama da se budućnost može i mora graditi na istini, pravdi, ljubavi, razumijevanju i poštivanju drugog i drugačijeg, a da zločinci moraju odgovarati.

Ubijeni su, dodala je ona, prethodno zarobljeni u Čajniču i okolnim selima, ali i u bijegu iz ratnih sukoba na putu prema Crnoj Gori.


Hatidža Šišić. Foto: BIRN BiH.

“Oni su dovođeni iz svojih kuća. Ovdje su zatvoreni. Ovdje su mučeni i ovdje su svirepo ubijeni. Neki od njih su nađeni u grobnicama koje su premještane i prekopavane da bi se prikrio ovaj strašni zločin koji se ovdje desio”, rekla je i dodala da neki od naredbodavaca još uvijek nisu izvedeni pred lice pravde i da se nalaze u bjekstvu, a da se još uvijek traga za posmrtnim ostacima ubijenih.

Šišić kaže da je bratove nekompletne posmrtne ostatke porodica ukopala u Sarajevu 2005. godine.

“Nađen je dio glave, vilica, njegov džemper. (…) Bio je dika i ponos za Čajničane, za sve ljude Čajniča”, priča Hatidža, dodajući da njihova majka i dalje ne vjeruje da nije živ.

“Svako zvono na vratima koje se oglasi a da ne znamo ko je, ona misli da je on. I kada želimo nekada da izađemo, da je ostavimo samu u kući, ona kaže: ‘Doći će Enver. Vratite se, molim vas, brzo.’ Ona čeka”, opisuje Hatidža.

Sulejman Homoraš je uspio pobjeći iz Lovačkog doma u Mostini, gdje je bio zatvoren sa članovima porodice i komšijama. Prvi put je došao na mjesto odakle je pobjegao noć prije egzekucije, kaže te dodaje da su mu odmah krenule suze.


Sulejmen Homoraš. Foto: BIRN BiH.

“Imao sam najmanje pet puta odvođenja od moje kuće, porodice i saslušanja, ucjenjivanja, ali eto i tome je došao kraj. Da vam kažem, eto kad ste, mediji, već tu, a vi zaključite kako je kad dođe ti čovjek i kaže: ‘Ne dovedeš li brata’ – a brat na goraždanskoj slobodnoj teritoriji – ‘djecu ćemo ti i ženu… oni su pod našom kontrolom’”, prepričava Sulejmen svoja iskustva u ratnom Čajniču.

Za zločine u Čajniču Sud Bosne i Hercegovine je osudio Milorada Živkovića na šest, Miluna Kornjaču na sedam, Milosava, Marijana i Slavka Jovanovića na kazne od jedanaest godina zatvora. Optužbi su oslobođeni Duško Tadić i Stevo Jovanović. Sud je 2015. godine potvrdio optužnicu protiv Duška Kornjače za krivično djelo “zločini protiv čovječnosti”, ali je on nedostupan.

Najčitanije
Saznajte više
Tužilaštvo obustavilo istragu protiv Diane Kajmaković, vraća se na radno mjesto
Državno tužilaštvo obustavilo je istragu protiv Diane Kajmaković, bivše zamjenice glavnog tužioca ovog tužilaštva. Kajmaković je za Detektor potvrdila da se već sutra vraća na posao.
Rješenje Ustavnog suda BiH kao nalog Državnom tužilaštvu za ministra Bukejlovića
Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je rješenje o neizvršenju odluke ovog suda koja se odnosi na privremeno stavljanje van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske, uz obrazloženje da entitetski ministar pravde Miloš Bukejlović donošenjem pravilnika o postupku kandidovanja i izbora prvih članova VSTV-a RS-a nije poštovao konačnu i obavezujuću odluku, što povlači krivičnu odgovornost.
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a