Nedjelja, 20 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine. Foto: BIRN BiH

U prvostepenoj presudi se navodi da je Galić za vrijeme oružanog sukoba između Vojske Republike Srpske (VRS) i jedinica Armije Bosne i Hercegovine, kao rezervni milicajac Stanice javne bezbjednosti (SJB) Ključ, zajedno s pripadnicima vojske i Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srpske Republike BiH, nečovječno postupao prema uhapšenim i civilima privedenim iz lokalnih sela s područja općine Ključ.

Galić je, prema presudi, civile tukao i zlostavljao te im oduzimao novac i lične stvari koje su imali kod sebe.

Presudom je Galić proglašen krivim za nečovječno postupanje prema civilima Mirsadu Derviševiću, Latifu Salihoviću i Senadu Medanoviću, koje je 1992. godine, nakon što su sprovedeni u prostorije Osnovne škole “Nikola Mačkić”, a Medanović do SJB-a Ključ, tukao po cijelom tijelu nogama, rukama i palicom dok oštećeni ne bi izgubili svijest, pa je unatoč tome iste nastavio fizički zlostavljati.

Kantonalni sud u Bihaću je Galiću izrekao kaznu zatvora u trajanju od dvije godine i šest mjeseci, oštećene uputio na parnicu, te ga obavezao da snosi troškove postupka.

Kantonalna tužiteljica je podnijela žalbu zbog odluke o krivično-pravnoj sankciji, kojom je tražila izricanje strožije kazne zatvora, dok je branilac optuženog Galića, kako je saopćeno, “žalbu podnio iz zakonom predviđenih razloga”.

Vrhovni sud FBiH je obje žalbe odbio i potvrdio prvostepenu odluku Suda u augustu prošle godine, ali je javnost obaviještena u januaru 2022. godine.

Prvostepena presuda Kantonalnog suda u Bihaću postala je pravosnažna i na nju nije dozvoljena žalba.

 

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu