Utorak, 25 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.


Okružno javno tužilaštvo Trebinje. Foto: BIRN BiH

Prva prijava za ratne zločine u nadležnost ovog suda stigla je 2002., a četiri godine kasnije izrečena je prva presuda. Pred Okružnim sudom u Trebinju do sada je izrečeno 14 presuda za ratni zločin, od čega je šest predmeta okončano oslobađanjem optuženih, a u osam njih su izrečene 43 godine zatvora.

U augustu ove godine posljednji je put održano ročište u predmetu u kom se sudi Radomiru Miliću za zločin protiv civilnog stanovništva počinjen u Trebinju 1992. godine.

“Predloženi svjedok, prema navodima optužnice, živi u Kanadi. Još nije ostvaren kontakt sa vlastima iz Kanade povodom zamolnice ovog suda da se svjedok sasluša putem videokonferencijske veze”, rekli su za BIRN BiH u Okružnom sudu u Trebinju, kao i da su zamolnicu poslali početkom septembra 2020. godine.

U slučaju da svjedok bude nedostupan Sudu, pojašnjavaju, postoji mogućnost da se kao dokaz koristi zapisnik o iskazu tog svjedoka dat u istrazi.

Drugi svjedok u ovom predmetu nalazi se u Danskoj, odakle se čeka obavijest vlasti o saslušanju. Iako je svjedok negirao prisustvo događajima iz optužnice, kako su kazali u Sudu, okružni tužilac insistira na saslušanju putem linka.

U predmetu protiv Gorana Govedarice, optuženog za zlostavljanje i ubistvo civila zatočenih u “Termoelektrani Gacko”, čeka se na svjedočenje dvojice svjedoka koji žive u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Posljednje ročište u ovom predmetu održano je početkom novembra ove godine.
“Putem zamolnice za međunarodnu pravnu pomoć, ostvaren je kontakt s krivičnim odjeljenjem Ministarstva pravde SAD-a, od kog smo dobili obavještenje da je sa navedenim svjedocima obavljen kontakt i da će ovaj sud biti obaviješten o terminu saslušanja jednog svjedoka putem videokonferencijske veze”, rečeno je u Sudu, kao i da su na insistiranje tužioca zatražili saslušanje i drugog svjedoka putem linka, iako je prethodno naveo da pati od posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) i da se ne sjeća predmetnog događaja.

Optužnice protiv Milića i Govedarice podignute su u januaru, odnosno u julu 2020. godine.

Pred Okružnim sudom u Trebinju do sada je izrečeno 14 presuda za ratni zločin, od čega je šest predmeta okončano oslobađanjem optuženih. U osam predmeta okrivljeni su ukupno dobili 43 godine zatvora.

U Okružnom javnom tužilaštvu (OJT) u Trebinju su naveli da trenutno imaju u radu deset predmeta ratnih zločina koji obuhvataju 35 osoba. Portparol ovog tužilaštva Srđan Vukanović je kazao da se ne može precizirati kada bi i na koji način mogli biti okončani ti predmeti.
“Od ovog broja, u devet predmeta, protiv 34 lica se sprovodi istraga, dok je jedan predmet, protiv jednog lica, u fazi prijave”, rekao je Vukanović za BIRN BiH.

Prema podacima, ovo tužilaštvo je od 2015. do početka decembra ove godine podiglo ukupno osam optužnica za ratne zločine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Promocija knjige. Enisa Grabus, Muamer Džnanović i Zehra Murguz. Foto: Detektor
Svjedočanstva žrtve seksualnog nasilja pretočena u knjigu
Održana je promocija knjige “Život u pramenu kose”, prvo izdanje edicije “Istine u sjeni”, autorice Enise Grabus, čiji je cilj svjedočanstava žrtava seksualnog nasilja tokom rata zabilježiti kroz pisani trag, a koja priča o Zehri Murguz čija je trudnoća prekinuta nakon silovanja.
Parlamentarna komisija traži sastanak s rukovodiocima agencija zbog Nenada Nešića
Članovi Komisije za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Državnog parlamenta nisu zadovoljni objašnjenjem o sigurnosnim provjerama nad bivšim ministrom sigurnosti BiH Nenadom Nešićem, zbog čega će zatražiti sastanak s direktorima Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine (OSA) i Agencije za istrage i zaštitu (SIPA).
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću