Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Predstavnici Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine i Komisije za nestala lica Vlade Crne Gore. Foto: Institut za nestale osobe BiH.

Marko Jurišić, predsjedatelj Kolegija direktora INO-a BiH, i Dragan Đukanović, predsjednik Komisije za nestala lica Vlade Crne Gore, potpisali su danas u Sarajevu Radna pravila i procedure za realizaciju Protokola o suradnji u traženju nestalih osoba između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Crne Gore, priopćili su iz Instituta za nestale osobe BiH.

U priopćenju se navodi da se potpisanim dokumentom bliže uređuje postupak razmjene raspoloživih informacija i dokumentacije od značaja za rješavanja pitanja nestalih osoba, kao i postupak utvrđivanja postojanja grobnica, procesa zajedničkih ekshumacija i identifikacija posmrtnih ostataka, njihova primopredaja, izviđanja i zajedničkog obilježavanja i financiranja svih aktivnosti.

Jurišić je istakao kako je suradnja s Crnom Gorom po pitanju nestalih osoba izuzetno dobra.

“Zahvaljujući ovom dokumentu, naša saradnja će biti još efikasnija i rezultati će sigurno biti primjetni te ćemo doći do našeg cilja, pronalaska svih nestalih osoba”, rekao je Jurišić.

Đukanović je kazao da je u cijelom procesu bilateralna suradnja nezamjenljiv mehanizam.

“Ovo danas je potvrda da mi na tom nivou uređujemo naše odnose. Iza nas su desetine hiljada riješenih slučaja, ali i još mnogo neriješenih. Dok god se jedno lice vodi kao nestalo, mi ćemo se baviti traženjem”, rekao je Đukanović.

U zemljama bivše Jugoslavije još uvijek se traga za 11.000 osoba. Istovremeno, u mrtvačnicama u regionu i BiH nalaze se posmrtni ostaci više od 4.000 neidentificiranih žrtava, navodi se u priopćenju.

 

Najčitanije
Saznajte više
Lučić i ostali: Revizija pokazala nedostatke u trošenju reprezentacije i korištenju vozila
Na suđenju bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine govorili su o nedostacima i neuobičajenim situacijama koje su utvrdili prilikom revizija poslovanja u vezi sa troškovima reprezentacije i korištenja službenih vozila.
Žalba na osuđujuću presudu Dejanu Pudaru
Odbrana bivšeg blagajnika u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) Dejana Pudara uložila je žalbu na prvostepenu presudu kojom je osuđen na pet godina zatvora zbog pronevjere u službi.