Srijeda, 14 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Ilustracija: BIRN.

Izložba Balkanske istraživačke mreže “Last Despatches” bit će otvorena u Sarajevu 14. decembra u prostorijama koje će od sljedeće godine biti BIRN-ov regionalni muzej – Reporterska kuća, posvećena novinarima i medijskim pitanjima, ratovima u bivšoj Jugoslaviji i izazovima savremenog novinarstva.

Izložba je bazirana na BIRN-ovom dugogodišnjem serijalu “Last Despatches”, posvećenom novinarima i drugim medijskim radnicima koji su ubijeni tokom i neposredno nakon ratova na Balkanu 1990-ih godina.

Neki od 155 poginulih novinara i medijskih radnika bili su strani dopisnici koji su na Balkan došli da izvještavaju o sukobima, ali većina njih su bili državljani zaraćenih republika. Neki su ubijeni dok su se javljali s linija fronta, drugi na ulicama svojih rodnih gradova, a neki i u kancelarijama svojih redakcija.

Na izložbi će biti predstavljena i BIRN-ova nova knjiga Last Despatches, koja sadrži 20 priča iz istoimenog serijala, obuhvatajući lična sjećanja porodica, prijatelja i kolega ubijenih.

“Ove priče daju uvid u rad medija na izradi prvih istorijskih izvještaja o raspadu federativne Jugoslavije”, ističe Marija Ristić, regionalna direktorica BIRN-a.

“Ali ovo ne treba smatrati pokušajem da se opiše, dokumentuje i objasni putanja rata – ovo je zbirka priča o novinarima koje su napisali novinari. To je memorijal izgubljenim kolegama i odavanje počasti njihovom radu, ali ujedno i podsjetnik da su nam za izgradnju slobodnih društava potrebni slobodni mediji”, dodaje Ristić.

Mjesto na kojem će se održati izložba u Sarajevu, sljedeće godine će postati novi muzejski i društveni prostor, pod radnim nazivom Reporterska kuća. To će biti prvi regionalni muzej na Balkanu koji će ispričati sveobuhvatnu priču o raspadu bivše Jugoslavije i ratovima koji su izbili tokom tog raspada.

Muzej će ponuditi uvjerljiv narativ zasnovan na činjenicama, ali neće biti samo mjesto baštine za ratnu historiju. Također će služiti i kao društveni prostor za okupljanje novinara i održavanje diskusija o kritičnim pitanjima s kojima se suočavaju društva u jugoistočnoj i centralnoj Evropi, te za razmjenu ideja sa stručnjacima izvan regiona o razvoju kvalitetnog novinarstva i istraživačkog izvještavanja i o ulozi medija u sukobima i prevenciji sukoba.

“Mnogi izazovi s kojima su se novinari suočavali tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji ostali su kao trajne lekcije za medijsko izvještavanje o ratovima. Istovremeno, savremeno novinarstvo se suočava s problemima propagande i dezinformacija koje su pojačane online okruženjem i društvenim medijima”, objašnjava Ristić.

Izložba “Last Despatches” bit će otvorena svakog dana od 12 do 20 sati u ulici Ferhadija 10 u Sarajevu, od 15. do 19. decembra.

 

    Najčitanije
    Saznajte više
    Vraćena na doradu optužnica za zločine u Doboju
    Optužnica protiv Seada Arnautovića i Samira Mehinovića za zločine u Doboju vraćena je Tužilaštvu Bosne i Hercegovine na doradu zbog nedostataka i nejasnoća u činjeničnom opisu, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
    Markočević za naknadu štete potražuje više od 260.000 maraka
    Nakon što je pravomoćno oslobođen optužbi za zločine počinjene na području Teslića, Predrag Markočević u tužbenom zahtjevu od države traži više od 260.000 maraka zbog neosnovanog lišenja slobode i izgubljene dobiti, čemu se protiv Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine.
    Podignuta optužnica protiv Amira Pašića zbog psihičkog nasilja
    Sredinom februara disciplinski postupak protiv Ranka Debevca
    Vidović Vasvija: Konačna presuda sredinom februara
    Predmet za nesreću u Donjoj Jablanici vraćen Tužilaštvu HNK-a