Utorak, 5 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Advokat Konjić i Goran Salihović. Foto: BIRN BiH

Predsjedavajući Sudskog vijeća Jasenko Ružić je rekao da “nema nikakvu obavijest da nisu pristupili optuženi i njegov branilac”.

“Prošli put je suđenje bilo odgođeno zbog visoke temperature i sumnje na COVID”, kazao je Ružić.

Goranu Salihoviću je na teret stavljeno da je od februara 2013. do 28. septembra 2016. godine iskoristio službeni položaj, postupao suprotno propisima i pribavio korist u iznosu preko 80.000 konvertibilnih maraka (KM). Prema optužnici, Salihović je bio upoznat s Pravilnikom Vijeća ministara BiH o korištenju sredstava za reprezentaciju s limitom od 20.000 KM godišnje, ali je svjesno postupao drugačije.

Sud je donio rješenje da će naredno ročište biti održano 22. decembra, do kada će optuženi i njegov branilac morati opravdati izostanak.

 

Najčitanije
Saznajte više
Sudska praksa u BiH postaje prepreka javnosti da bude informisana
Sudska praksa u predmetima klevete protiv novinara, te praksa izbjegavanja odgovaranja na njihove zahtjeve ograničava pravo javnosti da bude informisana, poručeno je na okruglom stolu Centra za istraživačko novinarstvo i Detektora.
Konferencija o ulozi medija u procesu tranzicijske pravde: Konteksti različiti, problemi isti
Problemi medija u procesu tranzicijske pravde su isti, unatoč različitim kontekstima, poručeno je na panelu "Mediji i tranzicijska pravda u regiji" kojeg su povodom Svjetskog dana slobode medija održali Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) i Pro Peace u BiH.