Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Kathleen Kavalec. Foto: OSCE u BiH

U ovom dokumentarnom filmu su prikazane priče tri ratna veterana iz Maglaja – Rize Salkića, Bore Jevtića i Marka Zelića, koji su se borili na suprotnim stranama tokom rata u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine, a sada promovišu suživot, razumijevanje i pomirenje. Iz OSCE-a navode kako protagonisti filma “Maglaj: rat i mir” poručuju da “u ratu nema pobjednika”.

“Ova tri hrabra muškarca iz Maglaja šalju snažnu poruku u vremenu kada nam je ona najpotrebnija. Oni su se borili na različitim stranama tokom rata 90-ih godina. Sada su se okupili s ciljem da govore o uzaludnosti rata i o borbi za izgradnju mira, koja ih danas ujedinjuje. Drago mi je da je podrška Švedske omogućila da ih više ljudi u Bosni i Hercegovini i van nje mogu čuti kako dijele svoja iskustva”, istakla je Johanna Strömquist, ambasadorica Švedske u Bosni i Hercegovini.Johanna Strömquist. Foto: OSCE u BiH

Dokumentarni film Misije OSCE-a u BiH je danas u saradnji sa Ambasadom Švedske u Sarajevu, u ime švedskog predsjedavanja OSCE-om u 2021. godini, predstavljen javnosti.

“Ovaj dokumentarni film naglašava važan zadatak koji Rizo, Boro i Marko obavljaju u ime pomirenja. Štaviše, on odražava samo jednu od mnogih pozitivnih priča izgradnje mira koje vidimo na lokalnom nivou u cijeloj Bosni i Hercegovini. Zahvaljujem se trojici veterana i svim ljudima u BiH koji svojim djelima obavljaju dužnost ambasadora mira”, dodala je Kathleen Kavalec, šefica Misije OSCE-a u BiH.

Dokumentarni film u trajanju od 26 minuta dostupan je na stranici OSCE-a.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović