Nedjelja, 2 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Zoran Tegeltija. Foto: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Tegeltija je kažnjen zbog nepostupanja po zaključku Općinskog suda u Sarajevu od 10. maja 2021. godine, po kojem je Vijeće ministara BiH u roku od 15 dana trebalo vratiti na posao šest osoba kojima je oštećen rodnopravni status.

Iz Općinskog suda u Sarajevu su na upit BIRN-a BiH potvrdili da Tegeltija nije platio kaznu i da je na rješenje Suda o kazni uložio prigovor putem Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i putem zakonskog zastupnika, Pravobranilaštva BiH.

BIRN BiH je ranije pisao o slučaju Zinete Altumbabić, koja dvije decenije čeka na rješavanje svog problema zbog kojeg je bez posla, ali i mogućnosti da se zaposli. Osim nje, Vijeće ministara je bilo dužno riješiti radnopravni problem i tužitelja Adnana Abdagića, Abdulaha Kabaša, Zelihe Mahović, Ive Novak i Derviša Sedića.

Do danas nije riješen njen radnopravni status, potvrdili su iz Suda i dodali kako je Tegeltija zbog toga kažnjen.

Zbog promjena nadležnosti između državnih i entitetskih institucija nakon rata BiH, Altumbabić je izgubila pravo na rad, ali bez uručenog otkaza, zbog čega je i dvije decenije nakon toga bez posla i mogućnosti da ga nađe. Ona je 2004. godine tužila državu BiH i dobila presudu, ali do njenog izvršenja do danas nije došlo.

Vijeće ministara je na sjednici u julu ove godine zadužilo Pravobranilaštvo BiH da im dostavi detaljnu informaciju o preduzimanju radnji iz svoje nadležnosti u postupku po tužbi i samom izvršnom postupku u konkretnom predmetu, te predloži zaključke.

“Zadužuje se Ministarstvo komunikacija i transporta BiH da, u saradnji s Pravobranilaštvom BiH, nastavi daljnju korespondenciju i postupanje po predmetnom sudskom postupku”, stoji u zaključku Vijeća ministara.

Oni su time zadužili Generalni sekretarijat Vijeća ministara BiH da ovaj zaključak proslijedi Općinskom sudu u Sarajevu radi upoznavanja, a kako je to u ranijem rješenju ovog suda navedeno.

Tri mjeseca nakon ovoga, problem zbog kojeg je Altumbabić, zajedno s drugim bivšim zaposlenicima, tužila državu BiH nije riješen, zbog čega ona već 23. godinu nema zaposlenje niti mogućnost da se zaposli.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice presuda advokatici Vasviji Vidović
Sud Bosne i Hercegovine zakazao je za 5. februar izricanje prvostepene presude advokatici Vasviji Vidović, kojoj se sudi za sprečavanje dokazivanja. Nastavit će se suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku te izreći presuda Mirzi Kapiću za terorizam.
Postupak protiv glavne tužiteljice Tužilaštva u Bijeljini zbog više prekršaja
Ured disciplinskog tužioca je u uvodnoj riječi predložio da Disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) utvrdi odgovornost i razriješi dužnosti glavnu tužiteljicu Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini Olgu Pantić, koja se tereti za više disciplinskih prekršaja.
Premijera filma o gušenju slobode medija i ograničavanju ljudskih prava
Dodik i Lukić: Savjetovali mu da potpiše ukaze
Pudar: Dokazi da nije samo optuženi bio u doticaju s novcem