Srijeda, 21 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Općinski sud u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Zbog ograničenog broja slušalica u sudnici Općinskog suda u Sarajevu, javnost je ponovo bila onemogućena da sluša presretnute razgovore koje je Odbrana uložila kao dokaz.

“Sud je obezbijedio tri para slušalica, zbog čega vi ne možete slušati. Imamo taj problem – ako slušamo preko slušalica, ne možemo reproducirati i na zvučnik, pa ćete i ovaj put biti uskraćeni”, kazala je sutkinja Ajla Papović-Mujan.

Braniteljica Sabina Hota-Ćatović je rekla da je, nakon njihove žalbe protiv ranije presude, dostavljeno rješenje za ponovo uključenje ranije provedenih dokaza, a po potrebi i novih dokaza, zbog čega su tražili njihovo uvođenje.

Obrana je tražila ponovo ulaganje dokaza koji se odnose na dva dopisa Kantonalnog tužilaštva u Bihaću, naredbe o obustavi istrage Kantonalnog tužilaštva u Livnu, te tri zapisnika Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA) o saslušanju svjedoka, a od svih ostalih je odustala uz obrazloženje da su “ovi najvažniji”.

“Ovi predloženi dokazi su itekako relevantni kada se dovedu u međusobnu vezu, a posebno kada se dovedu u vezi sa sadržajem presretnutih razgovora, koji su na prijedlog Odbrane ponovo preslušani na glavnom pretresu”, kazala je Hota-Ćatović.

Sarajevsko Kantonalno tužilaštvo se protivilo ovim dokazima, navodeći da nisu relevantni za predmet suđenja, jer su se događaji dešavali dvije do tri godine prije onog iz optužnice. Sud je odbio prijedlog Odbrane, jer se “odnose na postupanja optuženog u drugim predmetima i na osporavanje kredibiliteta svjedoka”.

Braniteljica Hota-Ćatović je kazala kako dokazi nisu predloženi isključivo na osporavanje kredebiliteta svjedoka.

“Optuženi Begić je žrtva policijske klopke, odnosno policijskog podstrekavanja u kojoj je neposredno od strane svjedoka Salkana Džakulića, koji je postupao po uputama policijskih službenika Državne agencije za istragu i zaštitu, podstrekavan na počinjenje krivičnog djela za koje se terete u ovom predmetu”, kazala je Hota Ćatović.

Kantonalni sud u Sarajevu je 2020. ukinuo presudu kojom je tužilac Begić osuđen na tri godine zatvora zbog primanja nagrade ili drugih oblika koristi radi trgovine uticajem, i njegov predmet vratio sarajevskom Općinskom sudu na ponovno suđenje.

Optužnica tereti Begića da je, kao tužilac u Bihaću, od sredine oktobra do 2. decembra 2016. od Mevludina Hadžića, optuženog za šumsku krađu, zahtijevao i primio novac u dva navrata, preko posrednika Salkana Džakulića, u iznosu od 2.800 eura, nakon što ga je preko posrednika uvjerio da mu prijeti kazna od dvije do tri godine zatvora.

Suđenje će se nastaviti 3. novembra, kada je planirano iznošenje završnih riječi.

Najčitanije
Saznajte više
Kapić: Odbrana traži ukidanje ili preinačenje osuđujuće presude
Odbrana Mirze Kapića zatražila je od Apelacionog vijeća Suda Bosne i Hercegovine da ukine ili preinači prvostepenu presudu kojom je on osuđen na četiri i po godine zatvora zbog planiranja terorističkog napada.
Osman Mehmedagić: Negira da je upisala ime optuženog u registar
Na suđenju bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmanu Mehmedagiću, koji je optužen za zloupotrebu položaja da ostane na funkciji za koju nije ispunjavao uslove, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine je negirala da je tokom rada na studentskoj službi Američkog univerziteta upisala ime optuženog u knjigu Registar index.
Naredne sedmice izricanje presude Vojinu Pavloviću