Srijeda, 5 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Bivši glavni tužilac u Albaniji Adriatik Llalla. Photo: LSA

Specijalni apelacioni sud protiv korupcije i organiziranog kriminala je u srijedu potvrdio presudu kojom je Adriatik Llalla osuđen na dvije godine zatvora, te je naredio oduzimanje njegove imovine.

Llalla je proglašen krivim da je dao lažnu izjavu o jednom dijelu svog bogatstva koje se procjenjuje na oko milion eura.

On je najviše rangirani zvaničnik koji je u Albaniji proglašen krivim u proteklih nekoliko decenija.

Llalla nije prisustvovao izricanju presude. Njegov branitelj Sokol Hazizaj novinarima je kazao da je njegov branjenik ranije “primljen u bolnicu”, ali je odbio reći gdje.

Lokalni mediji su prenijeli navode neimenovanog policijskog izvora da je Llalla napustio Albaniju.

Vlasti još nisu izdale nalog za njegovo hapšenje. Šef Specijalnog tužilaštva Arben Kraja izjavio je za BIRN da će nalog biti izdat nakon što bude dostavljena sudska presuda u pisanoj formi. Policija je odbila komentirati.

U međuvremenu, Llallin branitelj je najavio da će osporavati presudu, tvrdeći da je nepravična.

Llalla je izabran za glavnog tužitelja 2012. godine, a tu je poziciju napustio 2017., na kraju svog petogodišnjeg mandata.

Tokom njegovih zadnjih dana na funkciji, tadašnji ambasador Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Tirani Donald Lu ga je optužio da je “neprijatelj” reforme pravosuđa u Albaniji, kojom su uvedene procedure provjere sudija i tužitelja kako bi se iskorijenila korupcija i otkrila nezakonita skrivena imovina.

SAD su potom 2018. godine zabranile Llalli ulazak u zemlju zbog sumnje u njegovu umiješanost u korupciju.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Crnogorski ‘vikend ratnici’ rijetko se gone za zločine u ratovima 90-tih
'Vikend ratnici' su bili dobrovoljci koji su dolazili i odlazili iz ratnih zona 90-ih godina. Mnogi su bili iz Crne Gore, ali malobrojni su se suočili s pravdom za ratne zločine koje su počinili.
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva