Četvrtak, 22 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Sud Bosne i Hercegovine. Foto: BIRN BiH

U optužnici, koju je u sudnici pročitao tužilac Ćazim Hasanspahić, navodi se da su optuženi tokom decembra 2020. i januara 2021. po prethodnom dogovoru, djelujući kao grupa s ciljem sticanja koristi, vršili prevoz i posredovali radi izvoza u prometu veće količine oružja, dijelova oružja, minsko-eksplozivnih sredstava i vojne opreme, a radi daljnjeg transporta i prodaje kupcima na ilegalnom tržištu u zemljama Zapadne Evrope.

Mehmedika je, prema optužnici, ostvario kontakt sa osobama iz Njemačke, s kojima je dogovorio promet oružja, te je angažovao Špagu, koji je dogovorio s Berkovićem kupovinu oružja i vojne opreme koje su nabavili Berković i Mezetović.

Potom su se Mehmedika i Špago, kako se dalje navodi u optužnici, 19. januara 2021. odvezli pred Berkovićevu kuću na području Kladnja i preuzeli više ručnih bombi, ručni raketni bacač RPG-22, municiju i lovačko naoružanje i opremu te smjestili u vozilo kojim je upravljao Mehmedika i zaputili se prema Sarajevu, ali ih je policija zaustavila u Olovu te pronašla oružje, municiju i opremu.

Uslijedio je pretres kuće koju koristi Berković, gdje je pronađena i oduzeta određena količina vojne opreme namijenjene, kako stoji u optužnici, za daljnju prodaju.

Tužilac Hasanspahić je u uvodnoj riječi kratko kazao kako smatra da će izvođenjem dokaza, saslušanjem svjedoka, policijskih službenika, vještaka te predočavanjem materijalnih dokaza van svake razumne sumnje dokazati radnje opisane u optužnici.

“Iz dokaza ćete vidjeti da su optuženi telefonima međusobno dogovarali promet oružja. Iz dokaza ćete vidjeti da je Mehmedika angažovao Špagu, koji se dogovarao s Berkovićem”, naveo je tužilac Hasanspahić.

Mehmedikin branilac Aldin Lejlić je u uvodnom izlaganju kazao da će se Odbrana bazirati samo na dva dokaza Tužilaštva u ovom predmetu na kojima se može donijeti odluka jer su nezakoniti.

Špagin branilac Senad Dupovac je rekao da je jedini dokaz Tužilaštva izjava prvooptuženog, koji na neki način “uzurpira” njegovog branjenika.

“Izjavio je, a i danas to tvrdi, da moj branjenik sa ovim djelom nema ništa, niti je imao”, kazao je Dupovac.

Optuženi Špago je naveo da je od službenika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) tražio da se uradi vještačenje DNK tragova na oružju i ustvrdio da njegovi tragovi na oružju nisu nađeni.

Denisa Gačanin, koja je na ročištu zastupala Berkovića i Mezetovića, rekla je da će se Odbrana koristiti dokazima Tužilaštva i dokazati da optuženi nisu krivi, te da će svoje eventualne dokaze predložiti naknadno.

Inače, ovo ročište je kasnilo, kako se ispostavilo, zbog odbijanja optuženog Špage da pristupi, a kada je počelo, na upit predsjedavajuće Sudskog vijeća Džemile Begović je odgovorio da njegov problem traje šest mjeseci i da se odnosi na pretres u pritvorskoj jedinici.

“U pritvoru sam pod stalnim nadzorom policije i podvrgavam se detaljnom pretresu ‘do gola’ većinom kad se vraćam iz Suda. Nemam ništa protiv pretresa, nema potrebe da nešto krijem, ali pretresanje ‘do gola’ se protivi mojim vjerskim uvjerenjima. Čitao sam pravilnike, nisam nigdje to našao”, kazao je Špago i naveo da je ranije 16 mjeseci proveo u pritvoru u Orašju.

Špago je ranije, skupa s još dvije osobe, bio optužen za pomoć Naseru Palislamoviću nakon terorističkog napada na zgradu policije u Bugojnu u junu 2010. godine, a koji je kasnije oslobođen optužbe, dok je krivični postupak protiv Špage obustavljen.

Nastavak suđenja je 4. augusta, kada će biti saslušani prvi svjedoci Tužilaštva.

 

Najčitanije
Saznajte više
NSRS usvojila zakon kojim se ukida finansiranje svim strankama iz budžeta
Nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt zabranio finansiranje vladajućim strankama u Republici Srpskoj, entitetska skupština usvojila je Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija, kojim se ukida finansiranje iz budžeta svih političkih stranaka.
Perduv zatražio naknadu nematerijalne štete zbog diskriminacije MUP-a RS-a i neosnovanog hapšenja
Ozren Perduv, koji je zbog višegodišnje diskriminacije tužio Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, saslušan je u svojstvu oštećenog pred Osnovnim sudom u Banjoj Luci, gdje je kazao da zbog neosnovanog hapšenja i danas ima posljedice, dok su njegovi svjedoci izjavili da ga je policija izdvajala iz grupe aktivista “Pravda za Davida” bez posebnog razloga.