Utorak, 22 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo. Foto: BIRN BiH 

Dio predmeta koje radi Kantonalno tužilaštvo se odnosi na “A” kategoriju koja je pravosuđu u Bosni i Hercegovini prije nekoliko godina ustupljena iz Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ). Pored toga, Kantonalno tužilaštvo vodi istragu i u manje složenim predmetima dok Revidirana strategija za rad na predmetima ratnih zločina predviđa da se ti predmeti procesuiraju pred entitetskim i pravosuđem Brčko distrikta.

U prvoj polovini 2021., kako je nedavno saopćeno, Kantonalnom tužilaštvu su dostavljena 32 predmeta u kojima su počinioci nepoznati, dok je u istom periodu dostavljen samo jedan predmet sa poznatim počiniocem.

U Tužilaštvu podsjećaju da od 2004. godine nisu nadležni za primanje novih prijava u predmetima ratnih zločina, već se isključivo postupa u predmetima koji su do tada zaprimljeni, kao i u predmetima koji se rješenjem Suda BiH, a nakon prijedloga Državnog tužilaštva, ustupe na nadležno postupanje shodno Revidiranoj strategiji.

“Nakon stupanja na snagu novih krivičnih zakona svi predmeti ratnih zločina su po zakonu, u isključivoj nadležnosti Suda i Tužilaštva BiH. Krivična prijava se može podnijeti i ovom Tužilaštvu, ali ista će biti proslijeđena Tužilaštvu BiH, odnosno Sudu, radi ocjene složenosti predmeta, a što proizilazi iz Strategije koja je donesena 2008. godine”, pojašnjavaju u Kantonalnom tužilaštvu.

Advokatica Tatjana Savić je nedavno za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) izjavila kako je Tužilaštvo BiH svojevremeno od entitetskih tužilaštava i Tužilaštva Brčko distrikta preuzelo praktično sve predmete ratnih zločina i da je sada većina tih predmeta nakon desetak godina vraćena tim istim tužilaštvima, a da za to vrijeme nije preduzeta nijedna istražna radnja.

Revidirana strategija koju je Vijeće ministara usvojilo na sjednici u oktobru 2020. predviđa reviziju kategorizacije svih predmeta ratnih zločina u Tužilaštvu BiH, s ciljem identifikacije onih predmeta ratnih zločina u kojima će biti izvršen prenos vođenja postupka, a sve kako bi se pravosuđe na državnom nivou rasteretilo manje složenih predmeta.

“Neravnomjerna raspodjela te procesuiranje manje složenih predmeta od strane Tužilaštva BiH i Suda BiH su između ostalog jedan od uzroka neefikasnog procesuiranja najsloženijih predmeta ratnih zločina i proteka prvobitnog roka”, navodi se u Revidiranoj strategiji.

Tužioci Odjela za ratne zločine, kako su kazali u Kantonalnom tužilaštvu, poduzimaju i radnje propisane Obaveznim uputstvom glavnog federalnog tužioca iz januara ove godine, kao i obaveze propisane Revidiranom strategijom za rad na predmetima ratnih zločina, o čemu blagovremeno i periodično izvještavaju Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV), koje prema navodima Tužilaštva, vrši nadzor na radom u predmetima ratnih zločina.

U sarajevskom Kantonalnom sudu su potvrdili da u svom radu trenutno imaju tri predmeta u kojima se sudi Samiru Bejtiću za zločine na Kazanima, Mustafi Divjanu i Aliji Gazibari, za zločine nad zatvorenicima iz Hadžića na području Butmira, te Ibrahimu Čeči zbog zločina u naselju Dobrinja.

Najčitanije
Saznajte više
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Davor Cilenšek, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Discliplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV BiH) sankcionisan je smanjenjem plate za 10 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu
Žalbu na prvostepenu presudu Državnog suda kojom je sarajevska advokatica Vasvija Vidović osuđena na godinu dana zatvora za sprečavanje dokazivanja, Odbrana će uložiti iz svih žalbenih osnova, potvrđeno je za Detektor.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Optuženi za terorizam negirao krivicu