Subota, 26 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Osman Mehmedagić. Foto: BIRN BiH

“U žalbi se traži da Sud preinači odluku i odredi mjeru pritvora kao jedinu adekvatnu za neometan nastavak postupka”, saopćilo je Tužilaštvo BiH, kao i da je žalba izjavljena u zakonskom roku.

Osman Mehmedagić je uhapšen prije nekoliko dana, zbog istrage u vezi sa zloupotrebom položaja, krivotvorenjem isprave i pranja novca, a Sud BiH je odbio prijedlog Tužilaštva da mu odredi pritvor, te su mu izrečene mjere zabrane.

Mehmedagiću je zabranjeno sastajanje sa određenim osobama, međusobno kontaktiranje sa osumnjičenima Denisom Prcićem, Melisom Belkić-Mujkanović, Emirom Mujkanovićem, te kontaktiranje sa svjedocima Tužilaštva Bosne i Hercegovine u ovom krivičnom predmetu.

Također mu je zabranjeno približavanje osumnjičenim licima na udaljenosti od 50 metara, te svaki kontakt i razgovor o predmetu sa bilo kojom osobom osim sa braniocima.

“Žalba je izjavljena zbog pogrešnog i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja u odnosu na prijedlog Tužiteljstva BiH”, navodi se u saopćenju.

Prema ranijem saopćenju Suda BiH, izrečena mjera zabrane će trajati dok za njom postoji potreba, a opravdanost ove mjere će se kontrolisati svaka dva mjeseca.

Na ročištu održanom u petak, 16. jula, Tužilaštvo BiH je tražilo da se Mehmedagiću odredi pritvor dok se ne provede istraga i podigne optužnica.

Državno tužilaštvo je također uložilo žalbu na odluku da se pritvor ne odredi ni Denisu Prciću, direktoru Američkog univerziteta u Bosni i Hercegovini osumnjičenom za pomoć počiniocu nakon učinjenog krivičnog djela i zloupotrebu položaja.

 

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović