Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona. Foto: BIRN BiH

Prema saopćenju Kantonalnog tužilaštva USK-a, optuženi su u periodu od februara do septembra 2007. godine, i to najprije Omerdić i Ibrahimpašić, dali saglasnost na aneks Ugovora kojim je Udruženje građana za zaštitu dioničara “Saniteks” d.d. Velika Kladuša kupilo 51 posto državnog kapitala u privrednom društvu “Saniteks” d.d. Velika Kladuša.

Taj aneks je, kako se navodi, u ime Agencije za privatizaciju potpisao Ćatić, te je tim aneksom obaveza novog investicionog ulaganja predviđenog u članu 3. Ugovora “bez razloga i osnova smanjena sa 4.100.000 KM na 2.700.000 KM”.

Omerdić i Ibrahimpašić su, prema optužnici, znajući da Udruženje, kao kupac 51 posto državnog kapitala, nije izvršilo bilo kakva ulaganja u “Saniteks” d.d., pa čak ni u navedenom smanjenom iznosu, donijeli odluku kojom se potvrđuje da su ispunjene obaveze iz Ugovora, iako to, prema optužnici, nije bio slučaj.

“Ćatović je proveo tu nezakonitu odluku tako što je izdao uvjerenje kojim se potvrđuje da je Udruženje ispunilo obaveze iz predmetnog ugovora, odnosno da je okončan postupak privatizacije privrednog društva ‘Saniteks’ d.d., temeljem čega je državni kapital u vrijednosti od 23.580.707 KM prenesen u vlasništvo Udruženja i čime je Udruženje steklo korist u vrijednosti tog državnog kapitala”, stoji u saopćenju.

U toku istrage Tužilaštvo je provelo brojne istražne radnje, uključujući saslušanje većeg broja svjedoka te pribavljanje materijalnih dokaza kojima je potvrđena osnovanost predmetne optužnice, stoji u saopćenju.

Zakazivanje ročišta za izjašnjenje o krivnji pred Kantonalnim sudom u Bihaću očekuje se u narednom periodu.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu