Utorak, 13 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Migranti i izbjeglice u Bihaću, decembar 2019. Foto: EPA-EFE/Zoltan Balogh

Kako se u Interpolovoj potjernici navodi, Walid Ferroukhi ima 28 godina, a Ismail Mehali 36, i obojica su državljani Alžira.

BIRN BiH je ranije pisao kako su Ferroukhi i Mehali nepravosnažno oslobođeni optužbi da su u junu 2018. godine tokom fizičkog obračuna u Velikoj Kladuši ubili 24-godišnjeg Marokanca, jer Kantonalni sud u Bihaću nije mogao utvrditi njihov stvarni identitet.

Nakon ove odluke Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona (USK) se žalilo Vrhovnom sudu Federacije BiH, koji je djelomično uvažio žalbu Tužilaštva USK-a i ukinuo prvostepenu oslobađajuću presudu Kantonalnog suda u Bihaću, te je predmet vraćen na ponovno suđenje, navodi se u ranijem saopćenju Tužilaštva USK-a.

“Predmet je vraćen Kantonalnom sudu u Bihaću kao prvostepenom sudu na ponovni postupak, pa je Sud zakazao glavni pretres, na koji nisu pristupili optuženi, niti su ih pripadnici Sudske policije mogli pronaći u bilo kojem migracionom centru ili van istih”, naveli su iz Kantonalnog suda u Bihaću za BIRN BiH, te napomenuli da je to bio razlog za raspisivanje potjernice.

Iz Suda su kazali da su donijeli rješenje o određivanju pritvora u septembru prošle godine, ali kako se optuženi “nalaze u bjekstvu, naređeno je izdavanje centralne i međunarodne potjernice”.

Irena Marjanović-Čavkić, glasnogovornica Tužilaštva USK-a, kazala je ranije za BIRN BiH kako su postojali problemi kod procesuiranja migranata “zbog njihovog kratkog zadržavanja na teritoriji gdje su počinili djelo”, ali i u identifikaciji “jer se veliki broj njih predstavlja istim imenom i prezimenom, a vrlo često i kao maloljetnici”.

 

 

 

    Najčitanije
    Saznajte više
    Termin ročišta po žalbama na presudu Dodiku će ovisiti od obimnosti predmeta
    Više od mjesec dana nakon što su uložene žalbe na prvostepenu presudu kojom je Milorad Dodik osuđen na godinu dana zatvora, a Miloš Lukić oslobođen optužbe za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, još uvijek se očekuje zakazivanje ročišta na kojem će izlagati žalbe, a advokati s kojima je razgovarao Detektor navode da se kod složenih predmeta često čeka više mjeseci na ročište.
    Odbrana Mirze Kapića naredne sedmice iznosi žalbu na presudu za terorizam
    U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je održavanje ročišta na kojem će Odbrana Mirze Kapića, koji je prvostepeno osuđen na četiri i po godine zatvora zbog planiranja terorističkog napada na džamiju “Bosna” u Zenici, obrazložiti žalbu, potvrđeno je za Detektor.
    Memić i ostali: Sastanci o gabaritima objekta investitora Malak Group
    Razdvojen postupak za zločine u Zvorniku