Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.


Kazani. Foto: BIRN BiH

U pismu upućenom Benjamini Karić, gradonačelnici Sarajeva, Slobodanka Macanović, predstavljena kao kćerka žrtava zločina na Kazanima i aktivna građanka Sarajeva, navela je kako su u ovom gradu izgrađeni brojni spomenici i spomen-ploče koji služe kao opomena da se zločini nikad ne ponove.

“Ono što nas boli jeste činjenica da imena žrtava zločina na Kazanima nećemo vidjeti na tim spomen-pločama i spomenicima u gradu. Iako su žrtve, građani i građanke Sarajeva, odvedeni iz svojih stanova i kuća, njihovo stradanje do danas nije obilježeno”, navodi se u pismu koje je potpisala Macanović, uz podršku 14 pojedinaca iz javnog života i četiri udruženja.

U pismu se navodi kako se podržava “obilježavanje jame na Kazanima kao masovne grobnice”, ali da je tu riječ o lokaciji koju je gotovo nemoguće urediti na način da ona bude pristupačna starijim građanima, prvenstveno porodicama žrtava.

Zbog toga se u pismu poziva na inicijativu roditelja ubijene djece u Prijedoru koji od tamošnjih gradskih vlasti zahtijevaju izgradnju spomenika u centralnom dijelu grada, a ne na lokacijama masovnih grobnica gdje su pronađena tijela ubijene djece.

Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) je ranije pisala kako je nakon više od osam godina postignut dogovor za izgradnju spomenika u Prijedoru, dok su roditelji stradale djece poručili kako je spomenik potrebno napraviti “dok su oni živi” jer bi ukazivao na ono što se desilo.

Branko Ćulibrk iz Centra za mlade KVART, udruženja koje je – pored Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK), Mreže za izgradnju mira i Foruma ZFD BiH – podržalo ovo pismo, rekao je kako je o načinima za izgradnju spomenika u Sarajevu razgovarano na sastanaku u maju, na kojem se došlo do postizanja dogovora.

“U maju smo bili na sastanku i tu smo razgovarali o tome kako je tekao cjelokupan proces za izgradnju spomenika u Prijedoru i koji se koraci trebaju poduzeti – šta se može primijeniti iz tog procesa u Sarajevu”, kazao je Ćulibrk.

U ranijim razgovorima novinara BIRN-a BiH sa Udruženjem za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) rečeno je kako se podržava odluka o izgradnji spomenika, ali kako bi on trebao biti postavljen i u Sarajevu.

Edvin Kanka Ćudić iz ovog udruženja je kazao kako bi spomenik u Sarajevu bio opomena.

Gradska uprava je u maju objavila tender za idejno rješenje za podizanje spomenika na lokalitetu Kazani. Rok za prijavu ističe za dva dana.

Od gradonačelnice Karić do objave teksta nismo dobili odgovor na pitanje da li će se sastanak, čije je održavanje traženo do 22. juna, i održati.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu