Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.


Zasjedanje Istražne komisije Parlamenta BiH. Foto: BIRN BiH

Asmir Koričić je pred Komisijom kazao da je od dana njegovog preuzimanja dužnosti predsjednika Okružnog privrednog suda u Banjoj Luci 2016. godine broj neriješenih predmeta smanjen za 67 posto, te da se znatno ubrzalo vrijeme rješavanja postupaka.

“Ja sam sad rekao da su svi predmeti iz 2020. godine ušli u plan za realizaciju plana rješavanja. Naravno da postoje predmeti koji su iz ranijih godina, ali su svedeni u mnogo manju mjeru”, kazao je on.

Na upit predsjedavajućeg Komisije Damira Arnauta da li smatra da postoji sprega između politike i nosilaca pravosudnih funkcija, Koričić je odgovorio da vjeruje da u nekom slučajevima postoji, te dodao da u jednom dijelu i imenovanje sudija ovisi o politici.

“Naš cijeli sistem i imenovanje sudija jednim dijelom ovisi i o politici”, istakao je Koričić.

On je na današnjem zasjedanju kazao da smatra da bi članovi Visokog sudskog i tužila”čkog vijeća (VSTV) trebali biti “isključivo iz reda sudija i tužilaca”.

Govoreći o CMS sistemu, Koričić je izjavio kako smatra da je ovaj sistem neophodan, kao i da je unaprijedio rad sudova u potpunosti, te ga je, po njegovom mišljenju, potrebno regulisati i na zakonskom nivou, a ne samo pravilnicima.

Na sjednici je rečeno da se CMS sistem može zloupotrijebiti, te da se putem ovog sistema može uključiti ili isključiti određeni broj sudija. Koričić je objasnio da onaj ko može da isključi sudije u CMS sistemu jeste IKT tehničar.

“Samo IKT tehničar. On to može uraditi po nalogu predsjednika suda, on to može uraditi samoinicijativno”, kazao je Koričić, dodavši da tehničar može postupati i po nalogu zamjenika predsjednika suda kada predsjednik nije tu.

Govoreći o hapšenjima nosilaca pravosudnih funkcija i korupciji, Koričić je kazao da je korupciju potrebno sistemski riješiti u društvu, kao i sve druge zloupotrebe. Mišljenja je da javnost i članovi pravosudne zajednice nemaju identične poglede i ne vjeruju identično efektima suda.

Govoreći o ulozi medija, on je obećao veću otvorenost Suda spram novinara, koje je pozvao da prate suđenja kako bi bili upoznati s radom.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu