Četvrtak, 20 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Halil Lagumdžija
Halil Lagumdžija, Foto: BIRN BiH 

U vezi sa informacijama da je Lagumdžija, u rubrici koja se odnosi na imovinu bračnih drugova i djece, naveo dva stana i automobil Peugeot 308, iz VSTV-a su istakli da se radi samo o jednom stanu, te da je, zbog razdvajanja podataka o članovima porodice u izvještaju koji je dostupan na stranici VSTV-a, dovelo do pogrešnog tumačenja.

Navedeno je da se 3/5 stana nalaze u vlasništvu njegove supruge, dok su 2/5 stana u vlasništvu njegovog sina. Kako je navedeno na posljednjoj stranici njegovog ličnog finansijskog izvještaja, stan je kupljen novcem koji je Lagumdžijina supruga dobila od članova porodice na ime nasljednog dijela u iznosu od 40.000 KM, te novcem koji je njegov sin dobio na Lutriji BiH, u iznosu od 50.000 KM, što je, kako su naveli, moguće provjeriti u “Sparkasse banci” u Goraždu.

“Želimo također istaći da, budući da članovi porodice predsjednika Lagumdžije posjeduju stan u Sarajevu, u kojem on boravi dok obavlja dužnost predsjednika VSTV-a BiH i ranije sudije Suda Bosne i Hercegovine, od momenta kada je stan postao adaptiran i useljiv, predsjednik ne koristi naknadu za ime troškova smještaja, što se može provjeriti i u Sudu BiH, gdje predsjednik Lagumdžija ostvaruje platu i sve naknade”, istaknuto je u saopćenju.

Kako su objasnili, u odnosu na ličnu imovinu predsjednika, u izvještaju navedenu kao “Nekretnine u Rudom”, riječ je o naslijeđu od roditelja u većinskom dijelu, oko 70.000 KM, dok je ostatak stekao naknadno.

Na stranici VSTV-a je do sada objavljen samo mali broj imovinskih kartona sudija i tužilaca. Ova institucija pokušala je u prošlosti uspostaviti sistem podnošenja i provjera imovinskih kartona nosilaca pravosudnih funkcija, ali je ranije doneseni Pravilnik o podnošenju, provjeri i obradi finansijskih izvještaja sudija i tužilaca odlukom Suda BiH stavljen van snage.

U ovoj oblasti planirano je uspostavljanje Odjela za integritet u sklopu restrukturiranja Sekretarijata VSTV-a.

Odjel za integritet formiran je prošle godine. BIRN BiH je ranije pisao kako formiranje ovog odjela bez Pravilnika o imovinskim kartonima ili Zakona o VSTV-u neće imati veliki ni djelokrug rada. Na sjednici VSTV-a u januaru ove godine rečeno je kako još uvijek nisu obezbijeđeni uslovi za rad ovog odjela. Vijeće je također u januaru usvojilo prijedlog izmjena Pravilnika o finansijskim izvještajima sudija i tužilaca.

Kako je ranije pisao BIRN BiH, VSTV planira reformama popraviti integritet pravosuđa usvajanjem “potrebnih propisa kojima se osigurava efikasnost, odgovornost i transparentnost postupka podnošenja i obrade finansijskih izvještaja sudija i tužilaca”.

Povezane vijesti
Saznajte više
Troškovi posredovanja za razvod brakova prisiljavaju žene na povratak u nasilne zajednice
Zbog neujednačene prakse i naplaćivanja posredovanja prilikom zahtjeva za razvod, što za posljedicu ima i nemogućnost napuštanja nasilnih bračnih zajednica, Centar ženskih prava Zenica podnio je Federalnom ministarstvu pravde inicijativu za izmjenu Porodičnog zakona.
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u žalbi zatražilo ukidanje prvostepene presude kojom je odbijena optužnica da je Mustafa Vrabac, nekadašnji zaposlenik ove institucije, krivotvorio službene isprave, te primio nagradu ili drugi oblik koristi za trgovinu uticajem.
Pudar: Optuženi imao potrebnu dokumentaciju za isplatu novca
Najavljeno svjedočenje Miletić u tužbi protiv BiH