Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Masovna grobnica u rudniku Kiževak, Raška. Foto: BIRN/Marko Risović.

Poslanici u Evropskom parlamentu usvojili su dva odvojena izveštaja i pozvali Srbiju i Kosovo da budu efikasniji kada su u pitanju slučajevi osoba nestalih za vreme rata na Kosovu 1998-99.

Izveštaj poziva vlasti u Prištini da ulože “veće napore u rešavanju zahteva članova porodica nestalih osoba” i “otvore sve ratne arhive”.

Rezolucija poziva Srbiju da “sprovede istragu o posmrtnim ostacima tri osobe ekshumiranim tokom dosadašnjih iskopavanja masovne grobnice u selu Kiževak”. Ova grobnica je otkrivena u novembru 2020. godine, a veruje se da sadrži posmrtne ostatke Albanaca stradalih u ratu na Kosovu.

Više od 1.600 ljudi, uglavnom Albanaca, ali i Srba, i dalje se vodi kao nestalo.

U izveštaju o Srbiji se ističe “važnost regionalne saradnje o ratnim zločinima i istraživanja slučajeva nestalih lica”.

Srbiji je takođe upućen poziv da uloži više napora u “odbacivanju govora mržnje i veličanja ratnih zločinaca, i da podrži domaće tužioce u privođenju počinitelja pravdi”.

U izveštaju se na nekoliko mesta spominje govor mržnje i poricanje genocida u Srebrenici koji su prisutni u Srbiji, zbog čega je Srbija pozvana da se bori protiv “falsifikovanja činjenica koje je utvrdio MKSJ (Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju)”.

Izveštaj Evropskog parlamenta o Bosni i Hercegovini još nije usvojen, ali u nacrtu stoji da se BiH poziva da “ubrza efikasno procesuiranje ratnih zločina u skladu sa revidiranom Državnom strategijom za rad na predmetima ratnih zločina”.

U ovom nacrtu se takođe osuđuje “svaki vid istorijskog revizionizma, secesionistička retorika i povezana dela, te poricanje ili veličanje ratnih zločina počinjenih tokom rata 1990-ih”.

Osim izveštaja o Srbiji i Kosovu, Evropski parlament je usvojio i izveštaj o Severnoj Makedoniji. Svi izveštaji o bivšim jugoslovenskim zemljama pozivaju političke lidere da podrže stvaranje REKOM-a, komisije za utvrđivanje činjenica o svim ratnim zločinima i drugim kršenjima ljudskih prava počinjenim u regionu.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Crnogorski ‘vikend ratnici’ rijetko se gone za zločine u ratovima 90-tih
'Vikend ratnici' su bili dobrovoljci koji su dolazili i odlazili iz ratnih zona 90-ih godina. Mnogi su bili iz Crne Gore, ali malobrojni su se suočili s pravdom za ratne zločine koje su počinili.
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva