Subota, 19 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Zineta Altumbabić. Foto: BIRN BiH

Vijeće ministara zadužilo je Ministarstvo komunikacija i transporta Bosne i Hercegovine i Direkciju za civilno vazduhoplovstvo da, na osnovu analize sudskih odluka i preporuke Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH, pripreme i dostave na razmatranje prijedlog za rješavanje radnopravnog statusa Altumbabić, potvrđeno je iz Vijeća ministara.

Altumbabić se ranije nekoliko puta obraćala Ministarstvu komunikacija i transporta BiH, o čemu je BIRN BiH pisao i prikazao kroz TV emisiju “Robin Hud”, kao i državnoj Direkciji za vazduhoplovstvo, ali su odbili da riješe njen problem uz objašnjenje da to nije njihova nadležnost.

Ona se našla u pravnom vakuumu prije 20 godina, kada nije dobila otkaz niti drugo radno mjesto na poslu koji je tada radila, zbog čega se nikada nije mogla formalno zaposliti na drugom mjestu.

“Oni su trebali čekati da im kaže Vijeće ministara: ‘Evo sad možete vi to riješiti.’ Sve su to oni mogli i morali riješiti, ali trebao je neko iznad njih da im kaže: ‘Hajde evo sad’, i oni i Općinski sud u Sarajevu”, rekla je Altumbabić.

Zbog promjena nadležnosti između državnih i entitetskih institucija nakon rata u BiH, Altumbabić je izgubila pravo na rad, ali bez uručenog otkaza, zbog čega je i dvije decenije nakon toga bez posla i mogućnosti da ga nađe. Ona je radila u instituciji Savezna uprava za kontrolu letenja, a od 1994. godine počinje raditi u Direkciji za civilnu avijaciju, koja je bila u nadležnosti Ministarstva saobraćaja.

Altumbabić je 2004. godine tužila državu BiH i dobila presudu, ali do njenog izvršenja do danas nije došlo, zbog čega je uputila i apelaciju Ustavnom sudu. Ustavni sud BiH je naložio predsjedniku Općinskog suda u Sarajevu da “odmah preduzme odgovarajuće mjere za okončanje postupka”, dajući rok od tri mjeseca, čime je izvršenje trebalo biti još u novembru prošle godine.

Ona je kazala da je odluka Vijeća ministara raduje, ali i da ju je borba od 20 godina za posao ili otkaz iscrpila.

“Sad mi je značajno šta će oni poduzeti i šta će mi ponuditi. U ovim godinama nisam spremna na otkaz, a i ako ga dobijem, on mora biti pod nekim uslovima i zakonskim okvirima. To znači da me se na birou obešteti za godine koje nisam radila. Da riješe u penzionom osiguranju moj radnopravni status, to mi je najbitnije”, rekla je ona.

U odgovoru Vijeća ministara BIRN-u BiH o usvojenom zaključku ne navodi se rok institucijama za dostavljanje prijedloga za rješenje problema Altumbabić.

    Najčitanije
    Saznajte više
    U ponedjeljak izricanje presude za zločine u Rogatici
    Izricanje prvostepene presude petorici bivših vojnih policajaca Vojske Republike Srpske, koji su optuženi za zločine počinjene u Rogatici 1995. godine, zakazano je za ponedjeljak, 21. jula.
    U nedjelju kolektivna dženaza za sedam žrtava s područja Prijedora
    U Memorijalnom centru Kamičani u Kozarcu u nedjelju će se klanjati kolektivna dženaza za sedam žrtava s područja Prijedora, čiji su posmrtni ostaci pronađeni na mjestima Kozaruša-Hušići, Donja Dragotina, Pašinac i Volarić.
    Ruski kampovi u BiH dio obračuna Bruxellesa i Moskve