Subota, 26 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Novinari prate sjednicu VSTV-a u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Admir Suljagić, direktor Sekretarijata VSTV-a, tokom izlaganja obaveza i mogućnosti popunjavanja pozicija unutar Sekretarijata rekao je kako je potrebno obezbijediti uslove da ovaj Odjel počne funkcionirati kako je predviđeno, odnosno da se “pristupi transferu osoblja u Sekretarijat”.

On je naveo kako će se na narednoj sjednici razmatrati i pismo Evropske unije koje će pojasniti sve dileme, pri čemu će u pismu biti “navedene sve obaveze Vijeća i Sekretarijata”.

Odjel za integritet osnovan je prošle godine odlukom VSTV-a nakon usvajanja Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta.

Ovaj Pravilnik je usvojen nakon što je Evropska komisija u pismu upućenom tadašnjem predsjedniku VSTV-a Milanu Tegeltiji posebnu pažnju posvetila neuspostavljanju Jedinice za integritet pri Sekretarijatu VSTV-a.

Evropska komisija je u tom pismu navela kako je uspostavljanje ove jedinice važan korak prema većoj odgovornosti i provjeri integriteta sudija i tužilaca, ujedno i uslov buduće podrške VSTV-u, na što je tokom sjednice upozorio i Suljagić.

On je kazao kako VSTV-u slijedi period jasnog uslovljavanja rezultatima, pri čemu će i donacije biti uslovljene.

“Bilo je vidljivo da donacije nisu neiscrpne i da će pravosuđe biti evaluirano i shodno tome biti podržano finansijski”, rekao je Suljagić.

Članica Vijeća Biljana Simeunović je nakon izlaganja Suljagića kazala kako će Odjel, kada se nađe u Zakonu o VSTV-u, imati status poput Ureda disciplinskog tužioca (UDT), naglašavajući kako to ne može biti samo Odjel unutar Sekretarijata.

“Nek’ ima nešto”, izjavila je Simeunović komentarišući uspostavljeni Odjel i dodajući kako je potrebno jasno precizirati šta je “integritet”, budući da se to ne tiče isključivo finansijskih izvještaja.

Integritet nosilaca pravosudnih funkcija se, prema Izvještaju o stanju pravosuđa u BiH kojeg su međunarodni pravni eksperti pripremili na zahtjev Evropske komisije, osigurava upravo kroz godišnje podnošenje finansijskih izjava i njihovim javnim objavljivanjem. Sadašnji sistem samog prikupljanja izjava bez ikakvih provjera je besmislen i potrebno ga je pojačati, navedeno je.

Pravilnik o podnošenju, provjeri i obradi finansijskih izvještaja sudija i tužilaca koji je usvojen ranije, 13. februara je stavljen van snage, nakon što je Sud BiH donio presudu kojom je utvrđeno da ovaj dokument nije u skladu sa zakonom.

Presuda je donesena nakon rješenja Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH kojim je VSTV-u zabranjeno da vrši obradu ličnih podataka sudija i tužilaca na način kako je to propisano Pravilnikom. Prethodno je, na prvi Pravilnik iz jeseni 2018. godine, Udruženje sudija Suda BiH podnijelo prigovor navodeći da bi moglo doći “do zloupotrebe i ugrožavanja sigurnosti nosilaca pravosudnih funkcija”.

VSTV nakon ovih odluka nije pronašao novi način da usvoji Pravilnik koji bi se mogao primjenjivati.

Kako je ranije saopćeno iz VSTV-a, ovaj Odjel će, između ostalog, biti zadužen za primjenu kodeksa sudijske i tužilačke etike i propisa o sprečavanju sukoba interesa u pravosuđu, pratiti provođenje planova integriteta u pravosudnim institucijama i VSTV-u BiH, predlagati VSTV-u i pravosudnim institucijama rješenja za unapređenje, te pružati stručnu i administrativnu podršku nadležnoj stalnoj komisiji, disciplinskim komisijama i drugim stalnim i privremenim tijelima unutar VSTV-a.

Iz Odjela za komunikacije Evropske unije u BiH ranije su za BIRN BiH odgovorili da je sada potrebno hitno razmatranje i usvajanje izmjena Zakona o VSTV-u.

“Kako bi se značajno unaprijedio nivo integriteta u pravosuđu i približio evropskim standardima, bh. vlasti trebaju hitno razmotriti i usvojiti ograničeni set izmjena i dopuna važećeg Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) koje se tiču integriteta, a kako bi se omogućile robusne i pouzdane provjere integriteta u skladu sa zaključcima Izvještaja grupe eksperata o vladavini prava u Bosni i Hercegovini”, naveli su u odgovoru.

Goran Nezirović je tokom sjednice kazao kako od ovog Odjela Međunarodna zajednica neće odustati, dok je Mahmut Švraka izjavio kako bi “možda bilo pametno da se sačekaju izmjene i dopune Zakona o VSTV-u”.

“Da vidimo šta treba uraditi u sistematizaciji i kako su poredana sva radna mjesta”, kazao je Švraka, pojašnjavajući zašto je potrebno sačekati izmjene i dopune Zakona.

Najčitanije
Saznajte više
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara
Ured disciplinskog tužioca zatražio je od Disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća da zbog nemara ili nepažnje u vršenju službene dužnosti i neopravdanog kašnjenja u izradi odluke ili procesnim radnjama kazni sutkinju Mirjanu Kevo, dok je njen punomoćnik predložio oslobađajuću odluku.
Državno tužilaštvo formiralo predmet protiv entitetskog ministra Miloša Bukejlovića
Državno tužilaštvo formiralo je predmet protiv ministra pravde Republike Srpske Miloša Bukejlovića zbog neizvršavanja odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o privremenom stavljanju van snage zakona kojim bi se formiralo paralelno entitetsko pravosudno regulatorno tijelo, saznaje Detektor.
Visoki predstavnik obustavio finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske