Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Palata pravde u Trebinju. Foto: BIRN BiH

Saopćavajući redovne informacije o praćenju rada pravosudnih institucija u Bosni i Hercegovini, šef Odjela pravosudne uprave Rusmir Šabeta je rekao kako se podaci o predmetima prikupljaju svako pola godine, te da su u prvih šest mjeseci dostavljeni podaci o 50 predmeta, od čega 27 predmeta “visoke” korupcije i 23 predmeta organizovanog kriminala “visokog nivoa”.

U nekim predmetima iz ovih oblasti sudski postupak dugo traje, kazao je Šabeta, dodavši da je u nekim slučajevima prošlo više godina od potvrđivanja optužnice a da nije donesena prvostepena presuda.

Šabeta je pojasnio da su sudovi poslali izjašnjenja za 24 predmeta, od kojih je većina počela 2016. i 2017., a nešto manje je onih koji su počeli u 2018. godini. Dodao je i da postoje dva predmeta u kojima glavni pretres još uvijek nije ni počeo.

Iz većine izjašnjenja pristiglih iz sudova, prema Šabeti, proizlazi da su održane statusne konferenije, ali da se ne zna kada će biti okončani postupci.

“Situacija s pandemijom je dodatno usložila ovo stanje, pa se u nekim predmetima ročišta ne održavaju od marta”, rekao je on.

Dvodnevna sjednica VSTV-a održana je jučer i danas, 30. septembra i 1. oktobra, u Palati pravde u Trebinju, a prvog dana VSTV je, između ostalog, vršio imenovanja na pravosudne funkcije, o čemu je izvještavala Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović