Četvrtak, 8 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Djeca u sirijskom kampu. Izvor: Wikicommons

Direktor Kantonalnog centra za socijalni rad u Sarajevu Samir Suljagić rekao je da skoro šest mjeseci postoje ozbiljni problemi po pitanju upisa djece povratnika sa ratišta iz Sirije u matične knjige, a onda samim tim i ostvarivanju svih ostalih prava uključujući i prava na upise od vrtića, škola pa do ostvarivanja prava na zdravstveno osiguranje.

“To je bio uvjet svih uvjeta da bismo takvu djecu učinili vidljivom i da bi ih mogli uključiti u sistem i omogućiti ostvarivanje određenih prava. U zadnjih 15 ili 20 dana, dobili smo jedno uputstvo od strane Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Federacije upućeno prema matičnim uredima i službama socijalne zaštite i započeo je već taj upis kroz matične knjige kroz provođenje određenog postupka”, kazao je Suljagić.

Dodao je da Federalni MUP vrši nadzor i kontrolu nad upisom u matične knjige.

“Zaista smo imali velikih poteškoća kad su u pitanju ta djeca jer veliki je protok vremena, šest mjeseci je ipak u pitanju, dijete se i razboli u međuvremenu, djeci se moraju osigurati i osnovni uvjeti za život”, rekao je Suljagić, koji je pojasnio da djeca ni u jednom trenutku nisu bila bez zaštite, ali se radilo o “improviziranim rješenjima”.

Prema riječima Suljagića na području Kantona Sarajevo trenutno boravi osmero djece povratnika sa sirijskog ratišta, a djeca se također nalaze i u Tuzlanskom, Zeničko-dobojskom i Srednjobosanskom kantonu.

Aljoša Čampara, ministar Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova, kaže da se mora izmijeniti Zakon o vanparničnom postupku da bude isti kao što je Zakon u Republici Srpskoj (RS) da bi se ova djeca mogla upisivati bez ikakvih problema.

“Mi smo tu inicijativu uputili. Već je to bilo na Vladi dva puta i Ministarstvo pravde treba da izradi taj prijedlog i da ga uputi u hitnu proceduru. Mislim da se radi samo o izmjeni jednoga člana zakona”, za BIRN BiH je rekao Čampara.

Iz Federalnog Ministarstva pravde su kazali da su pristupili izradi Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vanparničnom postupku, te će po okončanju procedure odnosno nakon pribavljanja neophodnih mišljenja sukladno Poslovniku o radu Vlade FBiH, prečišćeni tekst uputiti u parlamentarnu proceduru.

Sredinom decembra je u BiH iz Sirije deportovana grupa među kojom je bilo dvanaestero djece koja su boravila sa porodicama u kampovima Al-Hol i Roj. U ovim kampovima i dalje se nalazi više desetina građana BiH, čiji se povratak očekuje u narednom periodu.

 

    Najčitanije
    Saznajte više
    VSTV BiH odgodio usvajanje obrasca izvještaja o imovini sudija i tužilaca
    Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) odgodilo je usvajanje obrasca izvještaja o imovini i interesima sudaca, tužilaca i članova Vijeća zbog sugestije Delegacije Evropske unije u BiH da sačekaju s usvajanjem do dostavljanja mišljenja iz Brisela.
    Aktivisti iz Banjaluke još jednom pred sudom traže odbacivanje prekršajnih prijava
    Nakon što je u Osnovnom sudu u Banjoj Luci održano prvo ročište po zahtjevu članova organizacije “Restart Srpska“ za sudskim odlučivanjem jer su zbog umjetničkog performansa “sahrana demokratije“ dobili prekršajne prijave, aktivisti poručuju da se nadaju da će na sudu dokazati da nisu prekršili nijedan zakon.
    Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči
    Mehmedagić: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora