Petak, 16 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Viši sud u Beogradu. Izvor: BIRN

Suđenje Osmanoviću započelo je pred Višim sudom u Beogradu u ponedjeljak, kada se optuženi izjasnio da nije kriv po optužbama za zlostavljanje civila i ratnih zarobljenika u logoru “Rasadnik” u Gornjem Rahiću na području Brčkog u Bosni i Hercegovini tokom ljeta 1992. godine.

Osmanovićev branilac Đorđe Dozet kazao je za Balkansku istraživačku mrežu (BIRN) da je njegov branjenik “opširno govorio o navodima optužnice” i negirao da su počinjeni bilo kakvi zločini.

U optužnici stoji da je Osmanović bio pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), a kasnije i Armije Bosne i Hercegovine (ABiH).

Srbijansko tužilaštvo je ranije u svom saopštenju navelo da je Osmanović, “kao pripadnik HVO-a a kasnije ABiH, zajedno s više pripadnika svoje jedinice nanosio tjelesne povrede, mučio, zlostavljao i zastrašivao civile i zarobljene pripadnike Vojske Republike Srpske (VRS)”.

Osmanović, koji ima državljanstvo Bosne i Hercegovine, uhapšen je u novembru 2019. na granici između Srbije i BiH, te je zadržan u pritvoru. BiH je zatražila njegovo izručenje, ali je Srbija to odbila.

Njegov drugi advokat Mirsad Crnovršanin prošle je godine tvrdio da nema osnova da Tužilaštvo za ratne zločine Srbije bude nadležno za provođenje istrage protiv Osmanovića, jer je on bosanskohercegovački državljanin koji je navodno počinio zločin u BiH, a jedini svjedok i žrtva takođe živi u Bosni i Hercegovini.

“Zločin koji je predmet istrage u Srbiji isti je kao i onaj koji se istražuje u Bosni, tako da su se stekli svi uslovi da se predmet protiv Osmana Osmanovića proslijedi ”, rekao je Crnovršanin.

Suđenje se nastavlja 1. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Illustracija: Sanja Pantić/BIRN
Kosovski bluz deradikalizacije: Hvatanje koraka s povratnicima iz Islamske države
Za jednu malu zemlju, Kosovo je poslalo mnogo građana u kalifat. Preživjeli su se vratili u zatvore, programe reintegracije i prepirke oko marama u učionicama.
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Sud u Podgorici ukinuo pritvor optuženom za ratne zločine
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva