Srijeda, 26 marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Fatima Čišić je kazala da je sa suprugom i dvoje djece živjela u Mostaru i da su otišli iz stana kod rodbine u istom gradu.

Navela je da su ih iz tog stana odveli u “Vojno”. Prema njenim riječima, na uniformama lica koja su došla po njih bile su oznake Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Čišić je rekla da su iz “Vojnog” vođeni da čiste po kućama. Uslovi u “Vojnom”, kako je navela, nisu bili hotelski.

Svjedokinja je kazala da se ne sjeća datuma i detalja. Izjavila je da su ih odveli u jesen, a da je puštena u decembru iste godine.

Ona je video-vezom iz Mostara svjedočila na suđenju Juri Kordiću, Draženu Lovriću, Dariju Sušcu, Nedžadu Tinjku, Nuhanu Šikalu, Dariju Mihalju, Stanku Škobiću, Tomislavu Ančiću, Marinku Šunjiću i Slavku Golemcu, koji se terete za zločin protiv čovječnosti.

Optuženi su za zatvaranje u logore “Heliodrom” i “Vojno”, progon i teška zlostavljanja bošnjačkog stanovništva Mostara počinjena tokom 1993. i 1994. godine. Prema optužnici, oni su bili pripadnici Prve bojne Druge brigade i “Kažnjeničke bojne” HVO-a.

Na suđenju je bez prisustva javnosti saslušan zaštićeni svjedok Tužilaštva S-152.

Najčitanije
Saznajte više
Radić Pero i ostali: Saznanja svjedoka o učesnicima ubistava muškaraca iz Jusića
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je čuo da su optuženi i veći broj drugih lica učestvovali u ubistvima muškaraca iz sela Jusići.
Dževad Mlaćo (lijevo) ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Mlaćo i Cikotić: Odlučujuća uloga Ratnog predsjedništva u likvidaciji ratnih zarobljenika
Nalaz vještaka vojne struke iznesen pred Državnim sudom pokazao je da je Ratno predsjedništvo u Bugojnu imalo odlučujuću ulogu u formiranju zatočeničkih objekata, imenovanju upravnika logora, zadržavanju ratnih zarobljenika umjesto njihovog prebacivanja u Kazneno popravni zavod u Zenici, te da se u ratnom dnevniku optuženog Dževada Mlaće pominje i njihova likvidacija.