Utorak, 22 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Izricanje presude Boguniću, Huriću i Ibri Merkezu, nekadašnjim rukovodiocima u policiji u Goraždu, zakazano je za 17. oktobar.

U nastavku iznošenja završne riječi, Odbrana Bogunića je istakla da iz materijalnih dokaza i izjava svjedoka proizilazi da je optuženi dužnost načelnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Goraždu preuzeo od Merkeza u januaru 1993. godine.

Branilac Fadil Abaz analizirao je ranije izjave Merkeza kao svjedoka, ali i osumnjičenog te optuženog, navodeći određene kontradiktornosti. Prema Abazu, nisu tačni navodi Merkeza da je dužnost načelnika SJB-a obavljao do ranjavanja u avgustu 1992. a da je poslije samo formalno bio na toj funkciji. Da to nije tačno, kako je dodao, potvrđuje i više dokumenata koje je Merkez potpisao do kraja 1992, pa i krivičnu prijavu u januaru naredne godine.

Odbrana se pozvala na akt Ratnog predsjedništva, koje tek u oktobru 1992. godine predlaže imenovanje Bogunića, kao i odluku nadležnih organa u Sarajevu o raspoređivanju optuženog na dužnost načelnika od 25. decembra. Abaz je naveo da se nakon primopredaje 11. januara 1993. godine vide promjene u načinu rada stanice i komunikaciji sa drugim organima.

Prema optužnici, Merkez je na poziciji načelnika bio u periodu od maja do kraja avgusta 1992, a nakon toga je tu dužnost de facto obavljao Bogunić. Hurić je optužen kao komandir stanice. Na teret im je stavljeno nezakonito zatvaranje, ubistvo i nečovječno postupanje prema srpskom stanovništvu u Goraždu 1992. i 1993. godine.

Odbrana Hurića je u završnoj riječi naglasila da je optuženi od juna 1992. bio komandir stanice na lijevoj obali Drine i da se na desnu obalu vratio tek u oktobru.

Braniteljica Zumreta Bavčić-Akagić podsjetila je ne teške uslove života, nestašicu hrane i struje, te opasnost prelaska s jedne na drugu obalu rijeke u Goraždu. Ona je napomenula da iz dokaza proizilazi da na lijevoj obali nije bilo zatvaranja srpskog stanovništva i da Hurić nema ništa sa dešavanjima na desnoj obali jer tamo nije bio fizički prisutan.

Istakla je da su svjedoci jasno naveli ko je bio nadležan za “koncentraciju” stanovništva u stanovima.

“Kako onda Tužilaštvo može tvrditi da je Hurić učestvovao u planiranju, organizaciji i fizičkom obezbjeđenju? Kako se može optužiti neko ko nije bio tu? Ovo je loš presedan, koji se ne bi smio ponavljati”, kazala je braniteljica.

Ona je dodala da se Hurić u oktobru vratio na desnu obalu, nakon što je srpsko stanovništvo pušteno kućama.

Tezu Tužilaštva da su Huriću slati izvještaji, Bavčić-Akagić je odbacila, navodeći da ni na jednom nema potpisa optuženog.

Kad je riječ o mještanima sela Bučje zatvorenim u prostorijama SJB-a, braniteljica je, kao i prethodne dvije Odbrane, ocijenila da je dokazano da je za njih bila nadležna vojska.

Državno tužilaštvo je prethodno u završnoj riječi zatražilo da sva trojica optuženih budu proglašeni krivim, a Merkezova Odbrana – donošenje oslobađajuće presude.

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona