Hadžić i ostali: Komanda da se sve spali i ništa ne ostavlja
godine bio u zaklonu kada je čuo komandu da se “sve spali i ubija”, te da je kasnije vidio mrtva tijela.
Sekula Gavrić ispričao je kako je 9. juna dobio naređenje od komandanta Novice Topalića da napusti Okruglicu, gdje je boravio, i skupa s Vasom Zekićem i Savom Cvijetićem te još pet vojnika ide na Čemerno, “da zaštiti stanovništvo”.
“Kad smo došli na Čemerno, prošao sam ispred groblja gdje su bile dvije haubice, udaljene pet-šest metara jedna od druge. Neko viče da ih je bilo više, ja sam dvije vidio”, pojasnio je svjedok.
Napad na selo, prema svjedoku, počeo je narednog dana oko pola šest ujutro.
“Bila je i komanda kojom se tražilo da se spali sve i da se ubija, da se ne ostavlja ništa”, naveo je svjedok.
Svjedok je objasnio kako se nakon toga povukao ka zaklonu, te se s Perom Raševićem spustio na Karaulu, gdje je bila vojska, koja je, kako je kazao, tražila da ih odvedu do Čemerna. Tužilac je svjedoka upoznao s dijelom iz izjave date Tužilaštvu BiH u kojoj je rekao da su “došla dva oklopna vozila i interventni vod iz Nišića”, što Gavriću nije bilo poznato.
“Oni (vojska, op.a.) su otišli u selo, a nas trojica ostali ispod stijene. Goveda riču, trče… Vidio sam kuću Damjanovića, gdje je tabla lima s kuće pucala u zraku. Spustio sam se kod kuće Damjanović Dragana, gdje je kuhinja. Tu sam vidio Milovana, svezanog kaišem. Tijelo mu je bilo krvavo i izrešetano. Bio je go do pasa. I vidio sam Jevtić Radovana. On je bio pogođen u glavu, iz glave mu je curilo, ne znam je li mozak”, ispričao je svjedok.
Na pitanja branioca Ifeta Ferageta da li je na Čemernu imao i večeru i doručak, budući da je u izjavi Tužilaštvu navedeno kako je na Čemerno otišao 8. juna 1992. godine, svjedok je odgovorio kako je na Čemerno otišao 9. juna i da je tu imao samo večeru.
Na zahtjev branioca da pojasni razlike u odnosu na zapisnik, svjedok je kazao da ih ne može objasniti.
“Ja znam da sam potpisao. Nemam pojma, meni se čini da mi je samo potureno da se potpišem”, izjavio je svjedok.
Tužilaštvo BiH tereti bivše pripadnike Teritorijalne odbrane (TO) te aktivnog i rezervnog sastava policije – Džemala Hadžića, Teufika Turudića, Džemala Smolu, Senada, Harisa i Benjamina Sikiru, Enesa Duraka, Mirsada, Nusreta i Mirzeta Bešliju te Hamdiju Spahića i Nehrua Ganića – da su u junu 1992. učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu u selu Čemerno. Optuženi su da su 10. juna 1992. izvršili napad na Čemerno pucanjem, bacanjem bombi, mučenjima i paljenjem imovine, što je za rezultat imalo smrt 30 osoba srpske nacionalnosti.
Prije saslušanja ovog svjedoka, advokat Feraget je predložio prekid suđenja kako bi se Odbrana upoznala s dokazima koje Državno tužilaštvo ima u posjedu.
“Podizanjem optužnice nije završena istraga. Ako Tužilaštvo već dolazi do saznanja, i Odbrana ima pravo na uvid”, rekao je Feraget.
Suđenje se nastavlja 19. septembra.