Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

nalazio u komandi 11. mrkonjićke brigade Vojske Republike Srpske (VRS).

Dušan Popadić, nekadašnji referent za operativno-nastavne poslove u Mrkonjićkoj brigadi, ispričao je da je komanda ove brigade bila smještena u selu Oborci, a ostale jedinice u okolnim kućama u istom mjestu.

Svjedok je kazao da je Milorad Glamočak zvani Kralj bio komandir Izviđačkog voda u brigadi, da ga odranije poznaje kao bivšeg fudbalera i sportistu, kao i da se radi o dobrom, primjernom vojniku koji nikada nije kršio vojnu disciplinu.

Kako se prisjetio Popadić, on je 13. septembra 1995. u jutarnjim satima došao u komandu, ali je referisanje bilo završeno te mu je saopćeno da se brigada povlači.

“Kada sam stigao, zatekao sam Glamočaka, potom načelnika veze i jednog od pomoćnika načelnika štaba. Osim Glamočaka, nisam vidio nikoga iz Izviđačkog voda. Rekao mi je kako mu je komandant saopštio da bude tu u slučaju povlačenja”, kazao je Popadić.

Svjedočenje je nastavio rekavši kako “Glamočaka vidi sve vrijeme dok se nalazio u komandi”, nakon čega se on povukao u poslijepodnevnim satima.

“Vidim ga u dežurani, u sali za referisanje, na klupi ispred, uđe, popričamo… Sve je to na velikom prostoru, isti vidokrug”, izjavio je svjedok.

Popadić je dodao da ne zna kada su se povukli pripadnici Izviđačkog voda, da kada je pošao da se povlači prema Komaru, nije čuo rafalnu paljbu, ali da je nakon dva mjeseca u Banjoj Luci čuo za stradanje radnog voda u Oborcima.

Svjedoku nije poznato da je bilo ekscesa Izviđačkog voda i ostalih pripadnika brigade s radnim vodom, niti da su mu se oni pri izvođenju radova žalili na to.

Odgovarajući na unakrsna pitanja Tužilaštva, svjedok je rekao kako misli da u komandi iza njega niko nije ostao, ali da su ga dan kasnije na planini iza mjesta Hamamdžići neki sustigli, kao i da Glamočak s njim nije napustio Oborke.

“Radni vod je bio smješten u nekom objektu u Oborcima. Kopali su rovove za rezervne položaje. Taj dan niko od njih nije išao na liniju”, kazao je svjedok i naveo da nije znao gdje je bio smješten Izviđački vod.

Glamočaku se, skupa s Brankom Čigojom, Željkom Todićem i Sašom Boškićem, sudi za ubistva 28 osoba bošnjačke i hrvatske nacionalnosti počinjena 13. septembra 1995. u Oborcima. Prema optužnici, Glamočak je bio komandir, a ostali optuženi pripadnici Izviđačkog voda Mrkonjičke brigade VRS-a.

Odbrana optuženog Čigoje je među materijalnim dokazima uložila akte iz augusta 1995. kojima se proglašava ratno stanje na području koje pokriva Prvi krajiški korpus VRS-a, kao i dokument o kretanju vojske na potezu Donji Vakuf – Komar, kojim žele, kako su rekli, dokazati prisustvo više jedinica.

Nastavak suđenja je 11. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao