Srijeda, 23 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Mavrak je ispričao da je do juna 1992. živio u mjestu Bijelo Polje kod Mostara, a da je do 18. aprila iste godine radio u Aluminijskom kombinatu. Kako je rekao, 19. aprila se mobilizovao u Mostarsku brigadu, bataljon Bijelo Polje, pojasnivši da se u vojnoj knjižici vodi od 4. aprila 1992. godine.

Prema njegovim riječima, u početku je bio vezista, dok u julu odlazi na prvu liniju na Prenju, gdje ostaje do decembra 1995. godine.

“Tokom rata nikada nisam bio u Bileći. Od svjedoka nikoga nisam poznavao”, izjavio je on.

Za progon civilnog stanovništva nesrpske nacionalnosti iz općina Gacko, Nevesinje, Stolac, Mostar i Bileća, s Mavrakom su optuženi Boris Bošnjak, Miodrag Grubačić i Ilija Đajić.

Na teret im je stavljeno da su učestvovali u premlaćivanju zatočenika u nekadašnjoj kasarni “Moša Pijade” u Bileći, te da su omogućavali drugima da ulaze i udaraju zatvorenike. Prema optužnici, oni su, kao pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS), obavljali dužnost stražara.

Saslušanje optuženog će se nastaviti 17. septembra, do kada će Sudsko vijeće imati uvid u njegovu vojnu knjižicu i vojnu evidenciju.

Na današnjem ročištu, Odbrana optuženog Bošnjaka je u sudski spis uložila set nesporne materijalne dokumentacije koja nije obrazlagana niti pokazivana u sudnici.

Najčitanije
Saznajte više
Kadrić i ostali: Optuženi ga tukli prilikom odvođenja i zatočeništva u kasarni
Na suđenju za zločine u Visokom, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako su ga optuženi tukli prilikom odvođenja od kuće i zatočeništva u kasarni.
Pero Radić i ostali: Nalaz vještaka o projektilima iz masovne grobnice
Na suđenju za zločine u Jusićima kod Zvornika, vještak Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da su projektili koji su pronađeni u masovnoj grobnici ”Ramin grob” u Glumini ispaljeni iz naoružanja koje su koristile vojne i policijske snage bivše države.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Kosorić: Viđali ga polovinom jula na lokacijama prema Žepi