Ponedjeljak, 21 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Parastos su služili sveštenici Eparhije banjalučke, a pomen je organizovao Dokumentaciono-informacioni centar “Veritas”.

Nakon služenja parastosa održana je tribina i promocija “Veritasovog” biltena Dani tuge i sjećanja.

Direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac kazao je da, 24 godine od progona Srba iz Republike Srpske Krajine (RSK), Hrvatska na sve moguće načine nastoji da prikaže da su zločini u “Oluji” bili “pojedinačni ekscesi”.

On je podsjetio da su do sada za ratne zločine počinjene u “Oluji” osuđena dvojica pripadnika Hrvatske vojske (HV) – Božo Baćelić i Rajko Kričković.

Banjalučki advokat Slobodan Perić, izbjeglica iz Hrvatske, rekao je novinarima da se prije 24 godine u Krajini dogodio jedan od najtežih zločina progona i etničkog čišćenja nad srpskim civilima u prošlom vijeku.

“Pomirenje na ovim prostorima nije moguće sve dok se ne kaže istina o proteklom ratu, raspadu i rušenju bivše Jugoslavije, ratu u Hrvatskoj i u BiH”, istakao je Perić.

Urednik biltena Radomir Kužet kazao je da su od avgusta prošle godine do sada ekshumirana 24 posmrtna ostatka srpskih žrtava – devet iz Like i 15 sa Korduna.

“Od 1.869 ubijenih Srba, među nestalima se vodi još 745 lica. Nažalost, u odnosu Hrvatske prema Srbima u protekloj godini skoro da i nema promjena, jer tihi egzodus našeg naroda sa vjekovnih ognjišta i dalje traje”, rekao je Kužet.

Mirjana Bogdanović, izbjeglica iz Topuskog, kazala je da žrtve ne smiju biti zaboravljene.

“Nažalost, sa vjekovnih ognjišta smo protjerani, naše žrtve su ogromne, a svake godine rane još dublje”, rekla je Bogdanovićeva.

Akcija “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije te jedinica Hrvatskog vijeća obrane (HVO) na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.

Dan kasnije, 5. avgusta, Hrvatska vojska je ušla u gotovo napušteni Knin i istakla hrvatsku zastavu, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

Prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas”, tokom hrvatske vojno-policijske akcije “Oluja” iz svojih domova protjerano je više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.869 poginulih i nestalih Srba, od kojih je 1.220 civila.

Međunarodni sud pravde je u presudi u februaru 2015. godine operaciju “Oluja” okvalifikovao kao etničko čišćenje.

(Autor: Milena Boroja)

US ambasada

 

“Objavljivanje ovog teksta je finansirano grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State).  Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.“

Najčitanije
Saznajte više
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu
Žalbu na prvostepenu presudu Državnog suda kojom je sarajevska advokatica Vasvija Vidović osuđena na godinu dana zatvora za sprečavanje dokazivanja, Odbrana će uložiti iz svih žalbenih osnova, potvrđeno je za Detektor.
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Optuženi za terorizam negirao krivicu