Subota, 19 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Marinković je podnio apelaciju za povredu prava na pravično suđenje i prava na odbranu.

“Ustavni sud zaključuje da nema kršenja prava na pravično suđenje. Redovni sudovi za osporene odluke dali su detaljna, jasna i argumentirana obrazloženja u pogledu izvedenih dokaza i primjene pozitivno-pravnih propisa”, navodi se u odluci donesenoj na sjednici održanoj 17. jula 2019. godine.

Sud je zaključio da je Marinkovićeva Odbrana imala jednaku mogućnost kao i Tužilaštvo BiH da iznosi i predlaže dokaze.

Marinković je osuđen da je 11. maja 1992. godine, kao pripadnik Teritorijalne odbrane (TO) u Milićima, s nepoznatim vojnikom ubio Rašida Jašarevića i Mehmedaliju Ahmetovića.

Apelaciono vijeće Suda BiH je u martu 2017. potvrdilo presudu koju je Marinkoviću izreklo Prvostepeno vijeće u decembru 2016. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu