Utorak, 22 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Zijad Ljevaković, koji je bio u Upravi za moral Generalštaba ABiH, kazao je da je bilo zanimljivo kako su strani borci mogli ući u BiH kada nije mogla proći humanitarna pomoć.

“Nismo znali ni ko su ni odakle su”, rekao je Ljevaković i dodao da su imali informacije kako se prebacuju iz humanitarnih organizacija u vojne i obratno.

Svjedok, koji je kroz studije upoznao arapski svijet, kazao je da strani borci nisu razumjeli domaći ambijent i odnose u BiH, te da su bili isključivi. Dodao je da se njihova praksa sukobljavala sa lokalnom.

“Ništa nisu znali o nama, a ni mi o njima”, izjavio je Ljevaković.

Prema njegovim saznanjima, politički i vojni vrh nije imao ulogu u dolasku stranih boraca i svi generali imali su rezervu prema njima.

Naveo je da je tadašnji predsjednik Predsjedništva RBiH Alija Izetbegović rekao Amerikancima: “Mi ih nismo zvali.”

Svjedok je kazao da ga je, pošto je znao arapski, Izetbegović zamolio da se sastane sa predstavnikom stranih boraca i prenese tri poruke. Rekao je da je tom predstavniku poručio da je Dayton potpisan, a da oni imaju dva izbora – da nesmetano odu ili da ostanu i poštuju zakone BiH.

Svjedok je kazao da nije imao informacije o zločinima Odreda “El-Mudžahidin”. Naveo je da vojni i politički vrh nije tolerisao ratne zločine.

Na pitanja tužioca Sedina Idrizovića da li mu je poznato da su Fikret Muslimović, Sakib Mahmuljin, Hasan Čengić i Salem Šabić podržavali ideju o dolasku stranih boraca, svjedok je odgovorio da ne vjeruje.

Ljevaković je rekao da ne može ni potvrditi ni negirati da je muftija zagrebački Ševko Omerbašić imao aktivnosti u vezi s dolaskom stranih boraca.

Tužilac je predočio čestitku Mahmuljina povodom godišnjice Odreda “El-Mudžahidin”, u kojoj navodi da “život u skladu sa islamskim propisima izaziva uzor i divljenje”, kao i da govori o potrebnom strpljenju u vezi sa širenjem islama.

Svjedok se nije složio da ova čestitka predstavlja podršku Mahmuljina, navodeći da “lijepa riječ najmanje košta”.

Ljevaković je kazao da nije imao informacije o zločinima nakon što mu je predočeno upozorenje Izetbegovića da nisu dopuštena kršenja Ženevskih konvencija, a koje je poslao poslije posjete Vozući u septembru 1995. i saznanja o “odnosu prema zarobljenim”.

Optužnica tereti Mahmuljina da nije spriječio ubistva i nečovječna postupanja pripadnika Odreda “El-Mudžahidin” na području Vozuće i Zavidovića. Prema optužnici, pripadnici tog odreda su od 11. do 29. septembra 1995. ubili 52 ratna zarobljenika.

Suđenje se nastavlja 24. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona