Mirsad Vatrač u obnovljenom postupku traži naknadu štete
Nađa Hozić, pomoćnica pravobranioca BiH, zatražila je da se Vatračevi tužbeni navodi i zahtjevi odbiju.
Sud BiH tokom 2018. uvažio je Vatračevu tužbu i dosudio mu naknadu na ime nematerijalne štete, ali je Revizijsko vijeće prihvatilo žalbeni navod Pravobranilaštva izjavljen na činjenicu da kao dokaz nije dovoljno cijenjena potjernica koja je za njim bila raspisana, te je postupak vraćen na ponovno odlučivanje.
Vatrač je u ranijem postupku tražio da mu se na ime nematerijalne štete i neosnovanog hapšenja isplati oko 110.000 konvertibilnih maraka (KM) sa kamatama zbog vremena provedenog u pritvoru i pod mjerama zabrane, ali i zbog štete nastale po osnovu plata.
Hozić je na ročištu istakla kako je međunarodna potjernica koju je za Vatračem raspisao Sud BiH donesena shodno zakonu te da se na ročištu na kojem se raspravlja o naknadi štete ne mogu ispitivati naredbe iz krivičnog postupka.
“Tužitelj je imao mogućnost u krivičnom postupku da prigovara i izrazi nezadovoljstvo u pogledu raspisivanja potjernice iz razloga što ranije nije bio upoznat da se protiv njega vodi istraga”, rekla je Hozić.
U odgovoru na ove navode Pravobranilaštva, Vatračeva punomoćnica Merima Abaz je navela da postoje dokazi i svjedoci da je on bio na privremenom radu u inostranstvu i da nije znao da se protiv njega vodi istraga dok nije uhapšen na granici.
Hozić je zatražila da Sud obaveže Vatrača za naknadu troškova ovog postupka u iznosu 6.318 KM.
Istakla je kako je tužena BiH u cijelosti izvršila i postupila po prvostepenoj presudi te je tužitelju isplaćen cjelokupan dug od 148.264 KM, za šta je kao dokaze priložila nalog za uplatu Pravobranilaštva i akt Ministarstva finansija i trezora o izvršenoj uplati potraživanja.
Advokatica Abaz je navela kako nije sporno da je isplata izvršena, ali jeste kako su obračunata sporedna potraživanja, odnosno zatezne kamate, tako da nije jasno koji se dio odnosi na njih, a koji na glavni dug. Zbog toga je, prema njenim riječima, preciziran tužbeni zahtjev koji se odnosi na zatezne kamate.
Vatrač je u februaru 2016. pravosnažno oslobođen krivice za zločin počinjen u selu Serdari. Njemu se sudilo zajedno sa Seadom Menzilom, koji je također oslobođen, te Fikretom Planinčićem, osuđenim na 11 godina zatvora. U prvostepenom postupku Vatrač je bio osuđen na deset godina zatvora.
Odluka po Vatračevom tužbenom zahtjevu će biti donesena naknadno.