Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Prije nego je započelo saslušanje Vinka Lazića, Sudsko vijeće je istaklo da se on tereti za isti događaj, te da neće polagati zakletvu za svjedoke. Lazić je, putem videolinka iz Beograda, rekao da je funkciju načelnika SJB-a Ugljevik obavljao od 1991. do 1994. godine.

Prema svjedokovom sjećanju, optuženi Mitrović je 1992. bio aktivni policajac, te obavljao patrolu, a kasnije i dužnosti na punktu. Lazić je negirao da je Mitrović imao rukovodeću ulogu u SJB-u, osim one na punktu. Dodao je i da je prije dešavanja u Lokanju Mitrović bio suspendovan zbog jednog incidenta.

Tužilaštvo BiH tereti Ljiljana Mitrovića – zajedno s Goranom Maksimovićem, Slavkom Perićem, Miletom Vujevićem, Vukašinom Draškovićem, Gojkom Stevanovićem, Rajom Lazarevićem i Mićom Manojlovićem – za napad na kolonu koja je iz Teočaka krenula 14. jula 1992., te za sprovođenje i čuvanje 76 civila, od kojih je 67 ubijeno u selu Lokanj.

Prema optužnici, Maksimović je bio komandir Interventne jedinice SJB-a Ugljevik, Mitrović njegov zamjenik, Slavko Perić komandir Lokanjske čete Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a ostali optuženi pripadnici ove jedinice.

Govoreći o dešavanjima u Lokanju, svjedok je naveo da je u tom periodu Interventna grupa od 17 do 18 aktivnih i rezervnih policajaca poslana na teren u selo Gornja Krćina.

U unakrsnom ispitivanju, Lazić je naglasio da je Goran Maksimović, koji je kao penzionisani policajac angažovan u rezervni sastav policije, tog dana po dnevnom rasporedu bio raspoređen da vodi tu grupu, te da je Interventna grupa bila “promjenjivog sastava”.

Lazić je pojasnio da je otišao posjetiti grupu u Gornjoj Krćini, te da je od mještana saznao da su otišli u Lokanj, kao i da je bilo “pucanja i mrtvih”.

Naveo je da je potom otišao do Lokanja gdje je zatekao veliki broj vojske, vojne policije i civila. Tu je razgovarao sa Maksimovićem, koji mu je rekao da ima poginulih vojnika, Bošnjaka, te da je jedan policajac ranjen.

“Kažem mu: ‘Šta ćete ovdje? Kupite se odavde’”, kazao je Lazić, pojasnivši da selo Lokanj ne pripada SJB-u Ugljevik. Dodao je i da se u selu zadržao oko 15 minuta.

Detalje o stradanju Bošnjaka u Lokanju, kako je rekao, svjedok je saznao naknadno, između ostalog, kada je bila i razmjena tijela.

Suđenje će se nastaviti 27. maja.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao